Biurowców w Krakowie będzie przybywać. Milion mkw. do końca roku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wynik na poziomie 916 tysięcy mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej na koniec 2016 roku w Krakowie spowodował, że miasto pozostało liderem wśród lokalnych rynków regionalnych w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku Kraków jako pierwszy regionalny ośrodek przekroczy granicę miliona mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Firmy chcące ulokować się w naszym mieście muszą liczyć się obecnie z wydatkiem na poziomie 13,2-15,15 euro za mkw. przy cenach wywoławczych.

Kolejne rekordy, jakie osiągnie krakowski rynek biurowy, są już teraz więcej niż pewne. Obecnie w budowie pozostaje 261 tysięcy mkw. powierzchni. W tym roku deweloperzy ukończą 225 tysięcy mkw. Tylko w pierwszym kwartale tego roku oddano w Krakowie 13 biurowców. Na koniec ubiegłego roku rynek biurowy w naszym mieście dobił do poziomu 916 tys. mkw. Dla porównania w drugim Wrocławiu było to 866 tysięcy mkw., a w Trójmieście 636 700 mkw.

Krakowskie strefy biurowe

Krakowski rynek biurowy można podzielić na cztery strefy. Obecnie najwięcej powierzchni oferuje południe Krakowa – 339 900 tysięcy mkw. Na północnym wschodzie miasta wynik kształtuje się na poziomie 221 tysięcy mkw., w centrum 141 tysięcy mkw. i na północnym zachodzie 133 tys. mkw. Ceny wywoławcze wahają się od 13,2 mkw. do 15,5 mkw. w nowoczesnych obiektach klasy A, co nie zniechęca najemców. Aktualnie wskaźnik pustostanów w Krakowie kształtuje się na poziomie 7,2%.

– Jest to związane z dużym popytem, który w ostatnich latach systematycznie rósł oraz ze wskaźnikiem powierzchni niewynajętej, który mimo tego, że w ostatnim okresie wzrósł, to wciąż pozostaje stosunkowo niewysoki – komentuje Adam Florczyk, koordynator transakcji w dziale powierzchni biurowych w biurze regionalnym Colliers International w Krakowie.

Zagraniczne koncerny opanowały biurowce

Nie jest zaskoczeniem, że około 50% powierzchni biurowej w stolicy małopolski zajmują firmy z branży BPO/SCC. Obecnie w korporacjach na terenie Krakowa pracuje już 60 tysięcy osób i oczekiwana jest dalsza tendencja wzrostowa. Z tego względu wielu deweloperów buduje spekulacyjnie, czyli przed podpisaniem umów z przyszłymi najemcami. Ci zaś wiedzą, jakie czynniki wzbudzają zainteresowanie potencjalnych pracowników.

– Nowoczesne powierzchnie biurowe stanowią w obecnej chwili nie tylko komfortową przestrzeń do pracy i twórczego myślenia, ale stały się także narzędziem HR-owym, które skutecznie przyciąga nowych pracowników – tłumaczy Florczyk.