Brytyjski miliarder zainwestował w krakowski start-up antysmogowy

airly fot. Agata Maziarz

Spółka Airly wypływa na szerokie wody. Inwestorzy takich marek jak Virgin, Spotify czy Henkel wsparli krakowską firmę działającą w dziedzinie monitoringu jakości powietrza rundą finansowania w wysokości 2 mln dolarów.

Obok Gianta, do rundy finansowania dołączyli prywatni inwestorzy z całego świata. Wśród z nich znaleźli się m.in. rodzina Richarda Bransona (Virgin), Sophia Bendz (Spotify, Cherry Ventures) czy Konstantin von Unger (Henkel). Dodatkowe fundusze na rozwój projektu Airly pozyskało również z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (niemal 4 mln zł). Pozwolą one na sfinansowanie prac badawczych nad nową wersją produktu - systemem mapowania jakości powietrza z wykorzystaniem mobilnych sieci sensorycznych.

Suma zebranych środków pomoże Airly w dalszym globalnym rozwoju i mają na celu uczynić z założonej w Krakowie firmy lidera w dziedzinie walki z problemem zanieczyszczeń powietrza na świecie. – W tym roku, po raz pierwszy w historii ponad 50 proc. przychodów firmy pochodzi z modelu subskrypcyjnego i od klientów zagranicznych – mówi Wiktor Warchałowski, prezes Airly.

– Jak pokazują najnowsze prognozy, rynek monitoringu jakości powietrza rozwija się bardzo dynamicznie i jest to temat szeroko dyskutowany we wpływowych mediach na całym świecie jako jeden z najbardziej palących problemów środowiskowych. Szacuje się, że w 2025 roku globalny rynek monitoringu jakości powietrza będzie wart 6 miliardów dolarów – komunikuje biuro prasowe Airly.

– Pandemia koronawirusa udowodniła, jak bardzo środowisko naturalne wpływa na życie każdego z nas. Naszą rolą jest dostarczanie społecznościom na całym świecie najbardziej rzetelnych i aktualnych danych o naturze zanieczyszczeń. Wiedza i zrozumienie przyczyn zanieczyszczeń powstających w naszym otoczeniu to pierwszy krok do skutecznej walki z problemem – przedstawia przedsiębiorca Wiktor Warchałowski.

Algorytm prognozy jakości powietrza opracowany przez Airly oparty na mechanizmach sztucznej inteligencji pozwala przewidzieć przepływ zanieczyszczeń na następne 24 godziny ze sprawdzalnością sięgającą 95 proc.

 

comments powered by Disqus