Cardiomatics pozyskało 12,5 mln zł na rozwój sztucznej inteligencji

fot. materiały prasowe

Krakowska spółka Cardiomatics, rozwijająca narzędzie AI, które ułatwia personelowi medycznemu przeprowadzanie analizy EKG, pozyskała 12,5 mln zł finansowania. Firma wykorzysta fundusze na rozwój produktu, umocnienie pozycji na kluczowych rynkach oraz przygotowanie produktu do dalszej ekspansji międzynarodowej.

Wykorzystanie metod sztucznej inteligencji Cardiomatics zmienia sposób, w jaki pracownicy służby zdrowia przeprowadzają analizę EKG. Badanie to często wymaga specjalisty, który przeczyta i zinterpretuje wyniki i wciąż opiera się w dużej mierze na manualnej pracy lekarzy opartej o ich wieloletnie doświadczenie.

Cardiomatics ułatwia dostęp do diagnostyki kardiologicznej, umożliwiając łatwiejszą analizę badania EKG. Lekarze mogą używać tego narzędzia do wykrywania i analizowania nieprawidłowości w pracy serca, które mogą świadczyć o schorzeniach układu krążenia. Uzyskanie raportu odbywa się bez angażowania specjalisty.

– W latach 50. aparaty EKG były wielkości plecaków. Współczesne urządzenia są wielkości pudełka od zapałek. Otacza nas coraz więcej urządzeń, które mogą rejestrować parametry elektrofizjologiczne. Oznacza to, że potrzebujemy narzędzi, które pomogą zrozumieć ogromne ilości danych EKG generowanych każdego dnia – mówi Rafał Samborski, założyciel i prezes Cardiomatics.

Od czasu wprowadzenia produktu na rynek w 2018 roku, system przeanalizował komercyjnie badania od dziesiątków tysięcy pacjentów. Obecnie system Cardiomatics jest na co dzień używany w ponad 700 placówkach w całej Europie.

comments powered by Disqus