Ceny mieszkań wciąż rosną. Jest 15% drożej niż rok temu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W kwietniu mediana cen za metr kwadratowy mieszkania w Krakowie wyniosła 11 500 zł. To 15 proc. drożej w porównaniu do kwietnia w 2021 roku i o 2,6 proc. więcej względem marca tego roku – wynika z najnowszego raportu Expandera i rentier.io.

NBP opublikował niedawno dane na temat cen transakcyjnych, z których wynika, że w I kw. 2022 r. ceny mieszkań niemal we wszystkich badanych miastach wzrosły. – Choć wiele osób liczy na to, że podwyżki stóp procentowych doprowadzą do spadków cen mieszkań, to na razie przeważają wzrosty. Nasze dane o cenach podawanych w ofertach sprzedaży opublikowanych w kwietniu również pokazują przewagę wzrostów. W kwietniu w porównaniu z marcem ceny wzrosły w 11 z 17 badanych przez nas miast – podaje Jarosław Sadowski, analityk Expander Advisors.

W porównaniu do poziomu sprzed roku ceny ofertowe mieszkań wzrosły średnio o 17,6%. Tym samym pozwoliły ochronić kapitał przed inflacją, która w kwietniu wyniosła 12,4% r/r. W Krakowie odnotowano wzrost cen o 15% rok do roku  i o 2,6% od marca tego roku.

Liczba ofert sprzedaży spadła

We wcześniejszych miesiącach zwracaliśmy uwagę na wzrost liczebności ofert na portalach. Dane z kwietnia pokazują jednak, że ten trend się zatrzymał. Marcowy skok podażowy nie został utrzymany. Liczba wszystkich aktywnych ofert w badanych miastach spadła z 107 tys. do 102 tys., a nowych z 42,5 tys. do 33,6 tys. – informuje Jarosław Sadowski.

comments powered by Disqus