Ceny OC odporne na kryzys gospodarczy?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Średnia cena OC w trzecim kwartale 2022 spadła poniżej 500 złotych, co oznacza obniżkę o prawie 20 procent w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. W Małopolsce kierowcy płacą średnio 453 złotych, o 135 mniej niż w najdroższym województwie pomorskim.

Eksperci rankomat.pl wyliczyli, że tak tanio ostatni raz było w 2016 roku, którego koniec przyniósł gwałtowne podwyżki. Ceny obowiązkowej polisy zdają się być odporne na rekordową inflację, uzależnienie ceny ubezpieczenia od historii mandatowej i rosnących kosztów usuwania szkód przez ubezpieczycieli.

Średnia cena OC w trzecim kwartale 2022 roku wyniosła 497 złotych i była przez to niższa o 107 zł (17,7 procent) w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku. W ostatnich trzech miesiącach odnotowano obniżkę również w stosunku do drugiego kwartału 2022. Nie była ona jednak aż tak wyraźna i wyniosła jedynie 14 zł, co może być zapowiedzią wzrostu cen, ponieważ był to najniższy kwartalny spadek w ciągu roku.

Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw pomorskiego (588 złotych), mazowieckiego (549) i dolnośląskiego (537).W Małopolsce było to z kolei 453 złotych. Na niższe opłaty mogli liczyć właściciele samochodów z województw: podkarpackiego (416 złotych), opolskiego (421) i świętokrzyskiego (430). Na OC najwięcej musieli wydać kierowcy z Gdańska, Wrocławia i Warszawy. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponowały najtańsze polisy OC mieszkańcom Opola, Rzeszowa i Katowic. Różnica cen OC pomiędzy najtańszym Opolem a najdroższym Gdańskiem wyniosła aż 53 procent. W Krakowie płacilismy powyżej średniej krajowej – 521 złotych. comments powered by Disqus