Co korporacje robią dla miasta?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Firmy technologiczne, ale nie tylko, korzystając ze świetnych warunków rozwojowych w Krakowie, próbują przysłużyć się miastu i wręcz odwdzięczyć lokalnym społecznościom. Grand Parade, Wawel, Nokia, Ericsson i inne duże korporacje z siedzibą w stolicy Małopolski organizują bądź udzielają się regularnie w akcjach charytatywnych, prowadzą warsztaty dla uczniów i studentów, sprzątają świat, oddają zbiorowo krew, aby w mieście żyło się lepiej.

Prawdopodobnie najczęstszą praktyką dokonywaną przez korporacje na rzecz miasta to akcja sprzątania świata, która odbywa się cyklicznie każdego roku w trzeci weekend września. Grand Parade sprząta okolice zalewu Bagry, pracownicy firmy Ericsson dbają o Zakrzówek, a Nokia wraz z pracownikami odwiedza Dolinę Będkowską.

– W trakcie odbywającego się u nas Community Week’u, nasi pracownicy zorganizowali się na sprzątanie okolicznych terenów zielonych. Na pierwszy rzut zdecydowaliśmy posprzątać okolicę Zalewu Bagry. W dniu akcji okazało się, że pogoda dopisała: 35 stopni i pełne słońce. Nie zniechęciło nas to, udało nam się wtedy zebrać 45 worków śmieci! – mówi Justyna Sroka z firmy Grand Parade.

– Dbałość o otoczenie to nie tylko dzielenie się wiedzą, ale także sprawy tak przyziemne, jak sprzątanie świata, w ramach którego pracownicy firmy z rodzinami zgromadzili ok. 2000 litrów śmieci na pobliskim siedzibie firmy Zakrzówku – dodaje Katarzyna Pak z firmy Ericsson.

Dla przykładu, pracownicy firmy Grand Parade z tych „przyziemnych” działań mających wpływ na środowisko, m.in. zbierają nakrętki, które są następnie przekazywane w ręce fundacji, zbierają baterie i je utylizują, a w ostatnim czasie także zmienili paczki powitalne dla pracowników na w pełni ekologiczne zestawy.

Charytatywnie

Korporacje i ich pracownicy bardzo chętnie biorą też udział w akcjach charytatywnych organizowanych na terenie miasta. Firmy nie tylko finansowo i rzeczowo wspierają instytucje publiczne, szkoły, schroniska dla zwierząt, domy pomocy społecznej, ale też regularnie zachęcają pracowników np. do oddawania krwi czy szpiku.

– Staramy się angażować naszych pracowników również w mniejsze inicjatywy, m.in. poprzez zorganizowanie dnia wspierającego fundację DKMS. Nasi pracownicy mogli posłuchać o samej idei oddawania szpiku, wypełnić formularz i zarejestrować się, jako potencjalny dawca – wyjaśnia przedstawiciel centrum technologicznego Nokii w Krakowie.

Firma AMS z kolei do promocji adopcji zwierząt wykorzystuje swoją infrastrukturę reklamową w przestrzeni publicznej. – W Krakowie na ekranach naszych cyfrowych citylightów można zobaczyć m.in. cykl „szukam domu" promujący adopcję zwierząt we współpracy ze schroniskami w Krakowie i Poznaniu. Dzięki naszym ogłoszeniom z 60 pupili szukających domu na wiatach przystankowych, 30 już go znalazło – mówi Grażyna Gołębiowska z AMS.

Pomoc dla szpitali

Krakowskie szpitale od lat są wspierane przez duże firmy, zwłaszcza w okresie epidemii mogliśmy to wyraźnie zauważyć, gdy nagle dziesiątki przedsiębiorstw zdecydowały się na przekazanie środków medycznych, drobnego wyposażenia i przede wszystkim posiłków dla medyków.

– W okresie pandemii firma Wawel i fundacja „Wawel z Rodziną” w ramach podziękowania pracownikom ochrony zdrowia za ich pracę przekazała kilka tysięcy paczek ze słodyczami do szpitali w Krakowie i Myślenicach oraz lokalnego ośrodka kwarantanny – komunikuje przedstawicielka firmy Wawel Sylwia Warnecka. Podobną inicjatywę podjęła firma Grand Parade, organizując posiłki wraz z firmą Almond Catering dla personelu jednego z krakowskich szpitali.

Nokia natomiast organizuje regularnie zbiórkę używanych książek w ramach akcji zaczytani.org, które następnie są przekazywane do lokalnych szpitali. – Mieliśmy także okazję pomóc w pracach remontowo-renowacyjnych w Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, uporządkować teren zielony przy Domu Pomocy Społecznej im. Helclów, jak również odmalować pokoje administracyjne w krakowskim hospicjum – dodaje przedstawicielka Nokii.

Zdecydowanie najciekawszą inicjatywą organizowaną na rzecz szpitali jest rajd rowerowy firmy Ericsson, który jest powiązany ze zbiórką funduszy dla fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie „O zdrowie dziecka”. Impreza odbywa się każdego roku i oznacza przejazd rowerowy na trasie z Krakowa do Łodzi (drugiej siedziby Ericssona w Polsce). – Przygotowania formy fizycznej trwają przez cały sezon rowerowy, podobnie jak gromadzenie fantów na okolicznościową aukcję – przyznaje Katarzyna Pak.

– Uczestnicy Ericsson Classic stworzyli wewnątrzfirmową platformę aukcyjną prac dziecięcych pochodzących ze szpitali, z jakimi współpracuje firma. Na aukcji swoje prace ręczne, wyroby (np. ciasta) wystawiają także inni pracownicy. Podczas gdy jedni pedałują, pozostali licytują. Na rzecz wymienionej fundacji wpływają także fundusze z zakupu monitorów przez pracowników w Krakowie – tłumaczy przedstawicielka firmy Ericsson.

Więcej sprzętu

Wiele firm organizuje zbiórki lub z własnych funduszy kupuje sprzęt dla dzieci i uczniów, zwłaszcza w okresie epidemii, aby mogli realizować naukę z domu. – Przekazaliśmy dziesięć laptopów firmowych oraz zorganizowaliśmy webinary tematyczne, podczas których zbieraliśmy środki na zakup kolejnych laptopów dla dzieci wykluczonych cyfrowo – mówi Klaudia Siereńska z firmy Grand Parade.

– W pierwszych tygodniach okresu pandemii przekazaliśmy najbardziej potrzebującym rodzinom sprzęt komputerowy, dzięki któremu uczniowie mogli w pełni wziąć udział w zajęciach szkolnych prowadzonych online – dodaje Sylwia Warnecka z firmy Wawel.

Wiedza i doświadczenie

Firmy technologiczne nierzadko we współpracy ze szkołami wyższego i niższego stopnia organizują warsztaty, czy lekcje z dziedziny IT – pracownicy najsłynniejszych korporacji technologicznych świata uczą młodszych od siebie m.in. z programowania.

Nokia od prawie pięciu lat realizuje projekt skierowany do krakowskich szkół technicznych oraz licealnych. Nokia Career Counselor początkowo skupiała się na zainteresowaniu i docelowo poszerzaniu wiedzy technicznej wśród uczennic. – Startując z projektem, wyszliśmy z propozycją organizowania warsztatów programistycznych oraz technicznych, które z sukcesem realizowaliśmy przeszło 1,5 roku u nas w firmie. Następnie projekt został przeorganizowany i przenieśliśmy spotkania bezpośrednio do szkół, gdzie nasi pracownicy, w ramach lekcji wychowawczej, prowadzą doradztwo zawodowe dla całych klas – opisuje przedstawicielka Nokii. – Kładziemy duży nacisk na edukację techniczną i chęć przybliżenia młodym dziewczynkom nauk ścisłych.

Firma Ericsson od dłuższego czasu współpracuje głównie z uczelniami technicznymi. – Specyfika naszych kierunków znajduje głównie pole do współpracy z AGH. To zajęcia dla studentów, ale także pomoc w specyficznych projektach, jak np. budowa Solar Boat. Pracownicy wspierają swoją wiedzą nie tylko studentów AGH, ale także krakowską ASP. Przybliżaliśmy koncepcje technologii 5G i jej wykorzystania we wzornictwie – wyjaśnia przedstawicielka organizacji Katarzyna Pak.

Centra technologiczne organizują również spotkania społeczności programistycznych, co w okresie epidemii musiało przybrać formułę online. – Dzielimy się wiedzą ze społecznościami programistów, wspieramy społeczności IT i organizujemy tzw. meetupy. Mamy także kilka swoich cyklów wydarzeń skierowanych m.in. do osób zainteresowanych testowaniem oprogramowania oraz zagadnieniami związanymi z architekturą oprogramowania. Niedawno przeprowadziliśmy zdalnie warsztat dla studentów Politechniki Krakowskiej dotyczący programowania aplikacji mobilnych – mówi Justyna Sroka z Grand Parade.

Oczywiście nie wszystkie spotkania mają związek z branżą IT. – Od 2018 roku prowadzimy program „Dobro od Dziecka”, pomagający świetlicom środowiskowym w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą. Do tej pory w warsztatach organizowanych w ramach tej inicjatywy wzięło udział 63 przedstawicieli z 34 świetlic, którzy w swoich placówkach wykorzystywali zdobytą wiedzę podczas zajęć z ponad 700 podopiecznymi – zaznacza Sylwia Warnecka, przedstawicielka firmy Wawel i fundacji „Wawel z Rodziną”.

comments powered by Disqus