Co musisz przygotować, biorąc kredyt hipoteczny?

fot. ©Wasan - stock.adobe.com
Kredyt hipoteczny jest udzielany na poczet zakupu konkretnej nieruchomości. Klient, który stara się o jego uzyskanie nie tylko musi mieć odpowiednią zdolność kredytową, ale także przedstawić dokumenty potwierdzające, że będzie on w stanie spłacić zadłużenie. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny - czym jest oraz dla kogo i na jakich zasadach może zostać udzielony?

Jak zostało już wspomniane we wstępie, kredyt hipoteczny jest udzielany na poczet zakupu nieruchomości – mieszkania, domu lub lokalu użytkowego. Otrzymać go może jedynie osoba (lub osoby) spełniająca ściśle określone warunki przez instytucję finansową. Mowa jest tutaj przede wszystkim o zdolności kredytowej, która musi być odpowiednio wysoka. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepszym sposobem na szybkie otrzymanie tego typu kredytu jest posiadanie wkładu własnego (zazwyczaj jest to 10% lub 20%) – inaczej wygląda bowiem kwota zadłużenia na 20 lub 30 lat bez własnego kapitału, a inaczej przy choćby minimalnym wkładzie własnym.

Oprócz tego, instytucja finansowa może wziąć pod uwagę także:

  • Czas, na jaki została podpisana umowa z pracodawcą – musi być to umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony;
  • Jeśli klient prowadzi własną działalność gospodarczą, musi osiągać on dobre zarobki, na stałym poziomie;
  • Terminowość spłacania rat innych kredytów – dla banku bardzo ważna jest dobra historia kredytowa (można sprawdzić ją samodzielnie w BIK), a najgorszymi klientami są osoby, które w ogóle jej nie mają, ponieważ nie są oni wiarygodni. Dlatego też warto zacząć budować swoją historię kredytową, aby była choćby najmniejsza – w tym celu można zdecydować się np. na debet w swoim banku;
  • Bank najchętniej udziela kredytu hipotecznego na zakup mieszkania z rynku pierwotnego (sprawdź nowe mieszkania w Krakowie na obido.pl), ponieważ są one dobrą inwestycją;
  • Wiek konsumenta również jest kluczowym punktem dla banku, ponieważ kredyt hipoteczny jest udzielany na długi okres czasu – zazwyczaj 20 lub 30 lat. Najlepiej więc, gdy nie ma on więcej niż 35 lat.

Co trzeba przygotować, aby wziąć kredyt hipoteczny?

Klient udający się do banku celem wzięcia kredytu hipotecznego musi posiadać przy sobie:

  • Dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty;
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zarobkach;
  • Umowę przedwstępną zawartą z deweloperem lub właścicielem sprzedającym nieruchomość;
  • Wniosek kredytowy wybranego banku.

Czy rodzaj umowy z pracodawcą ma znaczenie? Dla kogo przeznaczony jest kredyt hipoteczny?

Pomimo że najważniejsza dla banku jest wysokość osiąganych dochodów – najbardziej wiarygodnym źródłem jest posiadanie własnej (dochodowej) działalności gospodarczej lub umowa o pracę, w szczególności na czas nieokreślony. Bank ma wówczas większą pewność, że klient nie utraci pracy oraz będzie osiągał dochody na podobnym poziomie – jak wiadomo, inaczej może wyglądać to  w przypadku umowy zlecenia, umowy o dzieło czy kontraktu menadżerskiego. Pomimo że na wzięcie kredytu hipotecznego najczęściej decydują się małżeństwa, nie istnieje żadna przeszkoda, aby został on udzielony singlowi. Najważniejsza jest dobra zdolność kredytowa oraz stosunkowo młody wiek, który jest gwarantem terminowej spłaty zadłużenia.

Wzięcie kredytu hipotecznego nie różni się więc niczym znaczącym od zwykłego kredytu gotówkowego – należy jedynie zapewnić bank, że klient będzie w stanie terminowo spłacić zadłużenie. Kupując mieszkanie na obido, możesz skorzystać z pomocy eksperta kredytowego.

 

comments powered by Disqus