Czym kierują się osoby szukające domu na sprzedaż w Krakowie?

Szukanie domu idealnego to zawsze żmudna praca - przeglądanie setek ogłoszeń, porównywanie cen, a także jeżdżenie do najbardziej atrakcyjnych lokalizacji jest sporym wyzwaniem logistycznym i czasowym. Jeśli sprzedajesz dom w Krakowie z pewnością chcesz wiedzieć, na jakie kwestie zwracają uwagę potencjalni kupcy.

Kraków - atrakcyjne miasto dla wszystkich

Kraków od lat cieszy się olbrzymim powodzeniem, jeśli chodzi o destynację przeprowadzek mieszkańców ze wszystkich kierunków Polski. Nic dziwnego - jest to piękne miasto, o niskiej stopie bezrobocia i wielu możliwościach zawodowych. To jednak nie wszystko. Odnajdą się tutaj zarówno single, jak i rodziny z dziećmi. Różnorodna charakterystyka poszczególnych dzielnic sprawia, że niemal każdy może znaleźć w Krakowie miejsce dla siebie. Czy jednak stolica Małopolski ma wady? Jak każde miasto, także i to nie jest w stu procentach idealne. Największym mankamentem Krakowa jest słynny smog - chociaż władze miasta od lat starają się z nim walczyć i mają na tym polu całkiem pokaźne sukcesy, to jednak wciąż jakość powietrza w Grodzie Kraka nie jest najlepsza.

Kolejną kwestią są ceny nieruchomości - domy w Krakowie jeszcze przed pandemią potrafiły osiągać dość absurdalne ceny, a w obecnej chwili jest naprawdę drogo. Dlatego nie wszystkich stać na to, aby się tutaj przeprowadzić.

Czego szukają kupcy? Jaki dom w Krakowie sprzeda się szybko?

Osoby szukające domu w Krakowie najczęściej planują osiedlenie się w tym mieście. Jeśli tak jest, przeważnie dysponują sporymi środkami finansowymi, które gotowi są zainwestować w nieruchomość na długie lata. Z tego też względu szukają domów o wysokim standardzie, których nie trzeba będzie remontować w perspektywie najbliższych kilku lat. Szczególnie dotyczy to nieruchomości umiejscowionych w popularnych dzielnicach w okolicy ścisłego centrum.

Potencjalni kupcy zainteresowani domami na obrzeżach Krakowa są bardziej "tolerancyjni". Są gotowi kupić domy starsze, ale z potencjałem, które można wyremontować tak, aby spełniały standardy budownictwa energooszczędnego. Niekoniecznie za wyborem lokalizacji idzie oszczędność - w tzw. obwarzanku krakowskim, który coraz bardziej wchłaniany jest w granice miasta, zamieszkują w większości osoby majętne, ale poszukujące większej prywatności i spokoju niż w centrum turystycznego miasta.

Bardzo ważną kwestią jest wspomniana energooszczędność oraz nowoczesne źródło ogrzewania. Kraków jest prekursorem w zakazie spalania paliw stałych w obrębie granic miasta, który w najbliższych latach ma zostać rozszerzony również o sąsiadujące miejscowości. Scentralizowane, nowoczesne ogrzewanie elektryczne, pompa ciepła czy gazowe piece kondensacyjne znacząco zwiększają atrakcyjność nieruchomości w oczach potencjalnego kupca. Wymiana źródła ogrzewania ze starego na nowe jest procesem żmudnym, pochłaniającym dużo środków i wymaga rozeznania np. w dotacjach państwowych. Nie wszystkim kupującym to odpowiada.

Polacy chętnie kupują domy średniej wielkości i małe - to duża zmiana w stosunku do np. poprzedniej dekady, w której stawiano na kilkuset metrowe posiadłości. Kraków nie jest pod tym względem wyjątkiem - rodziny najczęściej wybierają domy kompaktowe, ale z wieloma pomieszczeniami zapewniającymi prywatność i większym ogrodem. Dlatego chcąc sprzedać szybko swój dom, warto zadbać o jego otoczenie i zainwestować w przytulny przydomowy ogródek.

domy w Krakowie na Gratka.pl


comments powered by Disqus