Deweloperzy apelują o współpracę a nie blokowanie

fot. sebastian Dudek/LoveKraków.pl

– Bez aktywnej współpracy po stronie samorządów nie będziemy w stanie utrzymać choćby połowy dotychczasowych inwestycji – apeluje branża nieruchomościowa do samorządów i wojewodów.

Przedsiębiorcy z branży nieruchomości, w tym budowlanej, apelują do rządu o zmianę nastawienia, co może znacznie poprawić sytuację gospodarczą w kraju, a także uratować tysiące miejsc pracy. – Apelujemy do władz samorządowych wszystkich szczebli oraz wojewodów, aby w tym trudnym okresie zmienili nastawienie na zdecydowanie proinwestycyjne – piszą w liście do samorządowców organizacje z całej Polski.

W liście deweloperzy podkreślają, że zarówno bezpośredni, jak i pośredni udział budownictwa w PKB jest szacowany na 16 proc. i sektor ten jest odpowiedzialny za zatrudnienie nawet 1,5 miliona pracowników. To nie tylko praca na budowach, to również nowe miejsca pracy w powstałych biurowcach, galeriach, restauracjach itp. Chodzi również o mieszkania, które generują istotną część wpływów podatkowych dla samorządów.

– W konsekwencji kryzysu nastąpią cięcia w inwestycjach samorządowych, a wtedy to inwestycje prywatne staną się odpowiedzialne za rozwój miast – mówią jednym głosem deweloperzy.

Miasto i deweloperzy, a dobre praktyki

Rozwój branży nieruchomościowej jest w znacznym stopniu zależny od sprawnego funkcjonowania samorządów. To one są odpowiedzialne za administrację związaną z wydawaniem pozwoleń na budowę, decyzjami o warunkach zabudowy i nieuzasadnionym przedłużaniem tych procedur, na co skarżą się deweloperzy w liście.

Polski Związek Firm Deweloperskich opracował raport podsumowujący procedury administracyjne dla budownictwa w Krakowie. Wynika z niego, że liczba pozwoleń na budowę dla budownictwa wielorodzinnego spadła o ponad 50 proc., z 217 decyzji w 2018 roku do 103 w roku ubiegłym. Średni czas oczekiwania na pozwolenie wynosił 124 dni, a rekordzista czekał na wydanie decyzji łącznie 972 dni. Ponadto urząd miasta w latach 2018–2019 nie wydał żadnej decyzji o warunkach zabudowy w terminie określonym ustawą – do 60 dni.

Inwestorzy apelują do władz samorządowych o stworzenie i stosowanie jak najprostszych procedur uzyskiwania decyzji administracyjnych. – Apelujemy o przyspieszenie uzgodnień, racjonalność w procedurach podziału zadań i kosztów budowy infrastruktury, o zmianę nastawienia i podziału na „nasze miejskie” i „wasze prywatne”.

Pod wystosowanym apelem do samorządów i wojewodów podpisało się dotychczas 15 organizacji. W tym m.in. Polski Związek Firm Deweloperskich, Polska Rada Biznesu, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Polska Rada Centrów Handlowych, Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych czy Polska Federacja Rynku Nieruchomości.