Deweloperzy nie boją się niższego popytu na biurowce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wolumen transakcji zawartych na krakowskim rynku biurowym w drugim kwartale 2020 roku wyniósł prawie 52,6 tys. mkw. Dominującym typem transakcji były renegocjacje (76%), a następnie nowe umowy (15%) oraz ekspansje (9%) – wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Cresa.

Do największych transakcji najmu w pierwszej połowie 2020 roku w Krakowie zaliczamy: renegocjację umowy najmu firmy ABB w biurowcu Axis (20 tys. mkw.), przednajem 14,5 tys. mkw. przez poufnego najemcę w Tertium Business Park II, umowę przednajmu zawartą przez Lufthansa Global Business Services na 8,3 tys. mkw. w budynku biurowym Wadowicka 3 (budynek B) i renegocjację umowy 8 tys. mkw. przez Ericsson w DOT Office E.

– W drugim kwartale 2020 roku w Krakowie mogliśmy zaobserwować wzrost pustostanów oraz spadek nowo wynajętej powierzchni. Ilość powierzchni biurowej w budowie wskazuje jednak, że deweloperzy nie boją się niższego popytu ze strony najemców. Co więcej, utrzymują stawki czynszów na tym samym poziomie – mówi doradca Karolina Słysz z firmy Cresa.

– Pomimo że model pracy zdalnej zyskuje na popularności, przyszłość wielu firm będzie jednak budowana w oparciu o miejsca pracy zlokalizowane w nowoczesnych biurowcach. W tym zakresie stolica Małopolski ma już ugruntowaną pozycję najsilniejszego ośrodka outsourcingowego w Polsce i systematycznie przyciąga wielu nowych zagranicznych inwestorów – dodaje ekspertka.

Nadal stabilnie

Zasoby krakowskiego rynku biurowego wyniosły na koniec pierwszej połowy 2020 roku 1,49 mln mkw. i powiększyły się o prawie 14% względem analogicznego okresu poprzedniego roku.

W drugim kwartale 2020 roku w Krakowie oddane do użytkowania zostały trzy budynki biurowe: Tertium Business Park II (13,3 tys. mkw.; Buma), Wadowicka 3 bud. B (10,2 tys. mkw.; Buma) oraz siedziba LPP przy ul. Bagrowej (9 tys. mkw.).

Obecnie w trakcie realizacji są m.in. Ocean Office Park (Cavatina), ostatni budynek kompleksu High Five (Skanska) i MK29 (Caishen Capital Group). Przy ulicy Saskiej rozpoczęła się również budowa dużego kompleksu The Park Kraków (White Star).

– Absorpcja powierzchni biurowej od stycznia do czerwca 2020 roku wyniosła 53,9 tys. mkw. Na koniec czerwca w krakowskich biurowcach pozostawało ponad 164,4 tys. mkw. wolnej powierzchni – mówi Bolesław Kołodziejczyk, Cresa Polska.

Na koniec drugiego kwartału 2020 roku wskaźnik pustostanów wyniósł 11,1%, co oznacza, że wzrósł on o 1 p.p. w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 roku. Czynsze wywoławcze pozostają na stabilnym poziomie i wynoszą 13,5-15,5 EUR/mkw./miesiąc w biurowcach wyższej klasy oraz 10,5-13,0 EUR/mkw. w budynkach niższej klasy.

comments powered by Disqus