Dlaczego warto mieć ubezpieczenie AC?

Każdy posiadacz samochodu powinien zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dzięki temu towarzystwo ubezpieczeniowe bierze na siebie odpowiedzialność za szkody, jakie spowodujemy naszym autem innym poszkodowanym. Niestety OC nie chroni nas od szkód, jakie wyrządziliśmy sobie w swoim pojeździe. Aby móc spać spokojnie, kierowca może się zdecydować również na dodatkową ochronę w postaci autocasco, która ochroni jego pojazd od różnych zdarzeń. Dlaczego warto mieć autocaso?

AC – na czym to polega?

Najczęściej kupując ubezpieczenie OC online czy u agenta otrzymamy propozycję skorzystania z dodatkowej ochrony. W przypadku OC taka ochrona obejmuje szkody, które spowodujemy ubezpieczonym pojazdem, zatem poszkodowani będą mogli otrzymać odszkodowanie. Natomiast w sytuacji, kiedy uszkodzeniu uległ również nasz pojazd, koszty ewentualnej naprawy naszego pojazdu będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Jeśli chcemy uniknąć tego wydatku, to jest to możliwe, o ile zdecydujemy się na ubezpieczenie autocasco. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń korzysta z niego co 4. właściciel pojazdu w Polsce, mimo tego, że jest to dobrowolna ochrona. Należy pamiętać również o tym, że ubezpieczenie AC nie jest dostępne dla każdego rodzaju i wieku pojazdu.

Na czym polega autocasco? Otóż zapewnia ono ochronę od różnych zdarzeń, które mogą zaistnieć w okresie trwania ochrony. Zakres ochrony jest uzgodniony w umowie. Najczęściej ochrona obejmuje wszelkie uszkodzenia pojazdu, akty wandalizmu, kradzież czy włamanie. Nie jest jednak tak, że ta ochrona zawsze jest taka sama. O ile w przypadku OC towarzystwo ubezpieczeniowe musi zagwarantować zakres opisany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, to już w AC zakres ochrony jest kwestią umowy pomiędzy stronami. Im jest on szerszy, tym wyższa cena za polisę. Konkretną cenę wyliczy dla nas darmowy kalkulator OC/AC, który oferuje online UNIQA.

Co może wchodzić w zakres autocasco?

Zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy ubezpieczenia AC, musimy zadać sobie kilka pytań. Nasze odpowiedzi będą miały wpływ na to, ile kosztować nas będzie ochrona. Np. możemy wybrać udział własny w szkodzie, co oznacza, że nie dostaniemy pełnego odszkodowania, ale dzięki temu zapłacimy niższą składkę. Inne decyzje dotyczą np. wariantu likwidacji szkody. Decydując się na najbardziej popularny wariant kosztorysowy, otrzymujemy wtedy gotówkę na konto i sami decydujemy gdzie będziemy naprawiać nasz pojazd. Wybór wariantu warsztat oznacza zazwyczaj naprawę naszego auta w sieci serwisów naprawczych współpracujących z danym ubezpieczycielem, gdzie rozliczenie odbywa się bezgotówkowo dla klienta. Jednym z najwyższych wariantów likwidacji szkód jest naprawa w sieci ASO. Wariant ten jest polecany dla posiadaczy pojazdów do 10. roku eksploatacji, którzy mają zagwarantowane oryginalne części przy naprawie.

Zasada jest następująca: im większą odpowiedzialność ponosi ubezpieczyciel, tym wyższa składka za autocasco. Oto, jakie ryzyka może obejmować ochrona:

  • Kradzież pojazdu – w wyniku tego zdarzenia możemy stracić pojazd, którego wartość może wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych i więcej. Co ciekawe, statystycznie takie ryzyko nie dotyczy wyłącznie najnowszych aut – najczęściej kradzionymi samochodami są te, które mają od 6 do 10 lat, a na kolejnej pozycji są pojazdy mające od 11 do 15 lat. Auta kradzione są również na części, szczególnie jeśli chodzi o marki pojazdów z niską dostępnością zamienników lub modele z drogimi częściami zamiennymi.
  • Szkody spowodowane w pojeździe przez osoby trzecie, ale również takie, do których nieumyślnie sami doprowadziliśmy. Mówimy tu o kolizjach, wypadkach czy szkodach parkingowych.
  • Szkody spowodowane działaniem sił przyrody, np. gradem, powodzią czy huraganem. Nie mamy wpływu na pogodę, ale możemy się uchronić przed zdarzeniami, które często występują na danym obszarze np. trąby powietrzne, powodzie czy gradobicie.
  • Szkody spowodowane zderzeniem ze zwierzęciem.

To tylko przykładowe zdarzenia, w przypadku których możemy otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela. Jeśli zdecydujemy się na zawarcie dodatkowych umów z jednym towarzystwem, to często możemy otrzymać zniżki. W UNIQA możemy liczyć na 5% zniżki przy zakupie ubezpieczenia kolejnego pojazdu.

Autocasco to ubezpieczenie, które powinno się przydać zdecydowanej większości właścicieli samochodów. Należy wybrać jedynie odpowiedni wariant ochrony, który dopasowany będzie do naszych oczekiwań i możliwości finansowych.

Pamiętajmy, że wykupując autocasco nawet z najniższym zakresem ubezpieczenia i udziałami własnymi, budujemy sobie historię ubezpieczenia w UFG, która okaże się kluczowa w momencie zawierania ubezpieczenia AC przy zakupie nowszego, droższego auta.

comments powered by Disqus