Edukacja 4.0 w praktyce. Na UEK ruszyła ogólnopolska konferencja ZUS o nauczaniu nowego pokolenia

Prezes ZUS Marek Derdziuk

Na UEK ruszyła dwudniowa konferencja ZUS poświęcona edukacji o ubezpieczeniach i roli AI w nauczaniu młodzieży.

W czwartek na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie rozpoczęła się dwudniowa ogólnopolska konferencja edukacyjna organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z UEK.

Wydarzenie zgromadziło ekspertów, nauczycieli, urzędników i studentów z całego kraju, a jego tematem przewodnim jest „Edukacja 4.0” – nowoczesne nauczanie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz rozwijanie świadomości społecznej młodzieży w zakresie ubezpieczeń społecznych.

„Jesteśmy młodsi od UEK tylko o dekadę”

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk podkreślił, że celem konferencji jest nie tylko podziękowanie dla nauczycieli realizujących program „Lekcje z ZUS”, ale również szeroka debata o przyszłości edukacji i zagrożeniach wynikających z gwałtownego rozwoju technologii. – Edukacja to nie tylko treść, ale i forma. Potrzebujemy narzędzi, które przemówią do młodego pokolenia, które dzisiaj żyje w rzeczywistości cyfrowej i często uczy się bardziej przez smartfona niż z podręcznika – podkreślił.

Cztery lekcje, które zmieniają świadomość

W ramach programu „Lekcje z ZUS” uczniowie szkół średnich poznają zasady działania systemu ubezpieczeń społecznych. Jak zaznaczył Derdziuk, dotychczas objęto nim już około 800 tysięcy uczniów, a tylko w ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad tysiąc szkół z całej Polski.

– Wystarczy spojrzeć na liczby: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych to 470 miliardów złotych rocznie, co stanowi ok. 10 procent PKB. Młodzież musi wiedzieć, na czym opiera się ten system, jeśli ma go współtworzyć – mówił.

Prezes ZUS zwrócił również uwagę na olimpiady tematyczne, które cieszą się rosnącą popularnością – w ostatnich edycjach udział wzięło blisko 140 tysięcy uczniów. Kluczowa rola w realizacji programu przypadła nauczycielom i koordynatorom edukacyjnym. – To konferencja także dla was. Bez waszego zaangażowania ten projekt nie miałby sensu – dodał Derdziuk.

Sztuczna inteligencja w służbie edukacji

W pierwszym dniu konferencji nie zabrakło wystąpień naukowych poświęconych roli nowych technologii. Prof. Wojciech Cellary z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu przedstawił referat na temat wpływu generatywnej sztucznej inteligencji na transformację edukacji. Z kolei dr hab. Dominik Batorski z Uniwersytetu Warszawskiego analizował, jak AI zmienia sposób pozyskiwania informacji, myślenia i podejmowania decyzji.

Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa mówiła o konieczności wprowadzania „higieny cyfrowej” jako kluczowego elementu prozdrowotnych zachowań młodzieży. – Social media i cyfrowe technologie to nie tylko potencjał, ale też ryzyko. Musimy to zrozumieć, zanim będzie za późno – przestrzegała.

Nie zabrakło również odniesień do danych empirycznych: jak informował prezes ZUS, w ciągu ostatnich pięciu lat liczba zwolnień lekarskich z powodów psychosomatycznych wzrosła aż o 40%. – Rozmawiałem z niemieckim odpowiednikiem ZUS – to dzisiaj główny powód niezdolności do pracy – mówił Derdziuk.

Praktyczne warsztaty i debaty o przyszłości

Popołudniowy blok pierwszego dnia zakończyły warsztaty prowadzone przez Karola Stryję (projekt „99 Twarzy AI”), w których uczestnicy uczyli się, jak wykorzystywać narzędzia AI w nauczaniu o ubezpieczeniach społecznych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem nauczycieli i edukatorów.

Jutro drugi dzień konferencji, który rozpocznie się o 9:00 i będzie poświęcony głównie badaniom oraz praktycznym aspektom edukacji o ubezpieczeniach. W programie znajdą się m.in. wystąpienia dr hab. Elżbiety Kubińskiej i dr hab. Tomasza Jedynaka, prezentacje danych z Polski, USA i Indii oraz debata z udziałem ekspertów, nauczycieli i laureatów konkursów ZUS. Zaplanowano także referat pt. „Między urzędem a TikTokiem”, poświęcony skutecznym sposobom dotarcia do młodzieży z treściami o charakterze społecznym.

Kraków miejscem spotkania świata nauki i praktyki

Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego i marszałka województwa małopolskiego Łukasza Smółki. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele instytucji publicznych, kadra akademicka z całej Polski, nauczyciele realizujący programy ZUS oraz młodzież – laureaci olimpiad i konkursów edukacyjnych.

– Wracamy do dobrej tradycji. Uniwersytet to miejsce, które łączy entuzjazm nauczycieli, wiedzę badaczy i doświadczenie instytucji publicznych. To właśnie tu możemy rozmawiać o przyszłości edukacji w Polsce – podsumował Derdziuk.

Patronem medialnym jest portal LoveKraków.pl