Jerzy Mazgaj wyzbywa się akcji Almy. Znikomy głos byłego prezesa

fot. materiały prasowe

Jerzy Mazgaj wyzbywa się znacznej części akcji sieci Alma. Biznesmen zachował jedynie symboliczne 100 tysięcy sztuk z 2,88 mln, które posiadał wcześniej. Wynika z tego, że jego udział w liczbie głosów na walnym zgromadzeniu spadł do 0,74% informuje portal Money.pl.

Problemy delikatesów Alma trwają już od wielu miesięcy. W październiku zarząd firmy złożył wniosek o upadłość. W listopadzie z funkcji prezesa sieci został odwołany największy udziałowiec Jerzy Mazgaj. Na stanowisku zastąpił go Rafał Dyląg, a Mazgaj otrzymał funkcję szefa rady nadzorczej. Radę nadzorczą również szybko dotknęły zmiany. Po rezygnacji członków rodziny Mazgajów w lutym taką samą decyzję podjął Piotr Bryła, ostatni przedstawiciel rady.

Były protesty

W międzyczasie sieć delikatesów przechodziła przez kolejne problemy. W czasie nadzwyczajnego zgromadzenia udziałowców miał miejsce protest pracowników, którzy mimo zapewnień nie otrzymali należytych wynagrodzeń.

–  Nie mogę się z tym pogodzić, że każdy nas unika, jakbyśmy prosili o luksusy. Podczas spotkania z panem Mazgajem powiedziałam, że jak może patrzeć mi w oczy, że nam jest ciężko. Odpowiedział, że jest mu tak samo ciężko, a przecież pali cygaro za jedną moją wypłatę, czyli 1300 złotych – mówiła wówczas Ewa Haber, były pracownik firmy Alma i współorganizatorka pikiety.

Dominacja Lidla i Biedronki

Sukcesywnie zamykane były też kolejne placówki. Od 2 lutego oficjalnie nie ma już Almy przy ulicy Kościuszki 71, a jej miejsce zajął Spar. Cztery dni później Alma zniknęła także z Galerii Kazimierz. Jak tłumaczyła LoveKraków.pl Marta Krupa, specjalista ds. kreacji wizerunku, sytuacja Almy to wypadkowa kilku czynników, jednak ogromną rolę odegrał brak reakcji na działania konkurencji.

– W momencie, kiedy sieci takie jak Biedronka i Lidl wprowadziły do swojej oferty produkty wyższej klasy oraz skupiły się na kierowaniu ciekawych komunikatów sprzedażowych do potencjalnych klientów, Alma została w tyle, próbując dryfować na ugranej dotąd rozpoznawalności marki. Niestety, ten zabieg się nie udał – oceniała.

Jerzy Mazgaj nieprzerwanie od 2006 do 2014 roku mieścił się na liście 100 najbogatszych Polaków według magazynu „Wprost”. Jeszcze w 2014 roku jego majątek szacowany był na 311 milionów złotych.

comments powered by Disqus