Jesienią finalizacja sprzedaży Poczty Głównej?

fot. Sebastian Dudek

Wydaje się, że rozmowy dotyczące sprzedaży budynku Poczty Głównej przy ul. Wielopole są na zaawansowanym etapie. Orange na swojej stronie informuje, że prowadzone są negocjacje z podmiotem zainteresowanym kupnem.

O kwestii sprzedaży zabytkowego budynku na rogu ulic Wielopole i Westerplatte informowaliśmy w lipcu 2016 roku. Wówczas jeszcze nie była znana cena, za jaką większościowy właściciel, do którego należy 70% udziałów budynku, czyli Orange Polska zgodziłby się sprzedać nieruchomość. Ostatecznie w ofercie pojawiła się kwota bliska 52 mln złotych. Okazuje się, że nie zabrakło chętnych na nabycie Poczty Głównej.

Orange poinformowało potencjalnych inwestorów, że pisemne oferty kupna należy złożyć do 29 maja. Zapytaliśmy w lipcu, czy znane są już wyniki rozmów właściciela z kupcami. – Proces sprzedaży tej nieruchomości nadal trwa. Poinformujemy, kiedy już zostanie podpisana umowa sprzedaży – taką odpowiedź z biura prasowego otrzymaliśmy 6 lipca.

Od tego czasu firma milczy, lecz przy ofercie sprzedaży budynku pojawiła się adnotacja o tym, że do 15 września nieruchomość została objęta wyłącznością negocjacyjną. Oznacza to, że żaden z kontrahentów nie będzie prowadził równoległych rokowań z innymi podmiotami.

Poczta zostaje

Budynek dla międzynarodowego dostawcy usług telekomunikacyjnych jest ciężarem. W większości stoi pusty, a wnętrza są zaniedbane. 30% budynku należy do Poczty Polskiej. Już przy pierwszych informacjach dotyczących możliwości wystawienia na sprzedaż nieruchomości, pocztowcy zapowiedzieli, że nigdzie się z tego miejsca nie ruszą i w ofercie pojawił się zapis, iż miejsce, gdzie obecnie funkcjonuje placówka pozostanie niezmienne.

Na co może liczyć nowy właściciel? W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny te są przeznaczone na zabudowę usługową i mieszkaniową wielorodzinną. W prasie pojawiły się informacje, iż najprawdopodobniej inwestor stworzyłby tam hotel. Do wykorzystania będzie miał ok. 9600 mkw.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto