Kosmiczne plany AGH. W Pobiedniku Wielkim powstanie satelitarna stacja naziemna

fot. pixabay.com

AGH i Aeroklub Krakowski podejmują współpracę na rzecz technologii kosmicznych i lotnictwa. . Na terenie lotniska w Pobiedniku Wielkim powstanie laboratorium Akademii – satelitarna stacja naziemna.

– Stworzenie naziemnego segmentu systemu łączności satelitarnej niezbędne jest do obsługi przyszłych misji kosmicznych realizowanych przez pracowników oraz studentów AGH, m.in. w kontekście planowanego na kolejne lata wyniesienia satelity AGH na niską orbitę okołoziemską. Ponadto stacja będzie dla nas bazą techniczną umożliwiającą praktyczną realizację kształcenia studentów w CTK w zakresie podstaw łączności satelitarnej, w tym przetwarzania danych pochodzących z obrazowania satelitarnego oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych - wyjaśnia prof. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych (CTK) AGH.

AGH i Stowarzyszenie Aeroklub Krakowski zawarły umowę dotyczącą m.in. prowadzenia wspólnej działalności naukowej oraz dydaktycznej, w tym upowszechniania wiedzy dotyczącej technologii kosmicznych i lotnictwa.

System antenowy zamknięty w kopule

Planowana stacja naziemna AGH na terenie lotniska składać się będzie z kompleksu pomieszczeń laboratoryjnych, w których prowadzone będą zajęcia dydaktyczne z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu.

System antenowy o średnicy 4,5 m i wadze około 1900 kg będzie zamknięty w kopule chroniącej przed niekorzystnym wpływem zjawisk meteorologicznych. Planowany termin rozpoczęcia prac przewidziany jest na rok 2022.

W satelitarnej stacji naziemnej studenci i pracownicy AGH będą mieli możliwość zbierania oraz przetwarzania różnego rodzaju danych na potrzeby organów administracji publicznej. Warto również dodać, że w laboratorium testowane będą rozwiązania zwiększające niezawodność, bezpieczeństwo oraz efektywność transmisji danych na odcinku między centrum kontroli misji a satelitą, a także między satelitami.

Stacja ma być także docelowo miejscem realizacji przedsięwzięć ukierunkowanych na opracowanie nowych technologii kosmicznych w ramach współpracy z innymi zespołami, ośrodkami naukowymi oraz przemysłem kosmicznym, krajowym i zagranicznym.

Sky is no limit

– Aeroklub Krakowski podpisując porozumienie z AGH, wchodzi w nowy obszar działalności. Jest to z pewnością duże wyzwanie, ale jednocześnie wielka szansa na rozwój naszego stowarzyszenia. Jesteśmy dumni, że dzięki zaproszeniu do współpracy możemy uczestniczyć w tworzeniu małopolskiej historii eksploracji kosmosu. Mamy nadzieję na wieloletnią współpracę i sukcesy w poszerzaniu granic. Sky is no limit - mówi Sabina Hawryłko, dyrektorka Aeoroklubu Krakowskiego.

Współpraca między AGH a Aeroklubem Krakowskim będzie odbywała się także w zakresie organizacji kursów podstaw pilotażu szybowców i samolotów dla studentów oraz pracowników AGH.