Kraków. 1300 mieszkań wynajętych w dwa miesiące

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ogromny popyt na rynku najmu spowodował, że w ciągu zaledwie dwóch miesięcy koszt najmu w Krakowie wzrósł o 8%, a liczba aktywnych ogłoszeń najmu spadła o 61% – czytamy w raporcie Expandera i rentier.io.

Ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy wygenerowały olbrzymi popyt na mieszkania na wynajem. Analitycy firm Expander Advisors i rentier.io sprawdzili, ile mieszkań na wynajem było w ofercie 16 największych miast Polski w dniu 23 lutego, czyli w przeddzień wybuchu wojny w Ukrainie i dwa miesiące później, czyli 23 kwietnia. W tym czasie liczba aktywnych ogłoszeń spadła o ponad połowę (56%). Najwięcej ogłoszeń zniknęło w Warszawie (-4 026), Krakowie (-1 339) i Wrocławiu (-936).

– Efektem tak dużego popytu jest znaczący wzrost stawek najmu. Oferty najmu opublikowane w marcu były średnio o 7% droższe od tych ze stycznia. Najwyższe wzrosty w tym okresie odnotowaliśmy w Gdyni (11%) oraz Warszawie, Wrocławiu i Białymstoku (po 10%). Nigdzie ceny najmu nie spadły, choć w Częstochowie i Sosnowcu wzrost był minimalny – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

We wszystkich analizowanych miastach koszt najmu był już wyższy niż przed pandemią, czyli w lutym 2020 roku. W Krakowie przeciętny miesięczny koszt najmu mieszkania wynosi 49 zł/mkw. i jest to o 8% więcej niż w styczniu tego roku, ale już o 22% więcej względem marca 2021 roku.

„Stawki dalej będą rosły”

W poprzednich okresach wzrost stawek najmu był wolniejszy niż wzrost cen mieszkań, co powodowało pogarszanie się opłacalności inwestycji w mieszkania. Dynamiczny wzrost stawek najmu w marcu sprawił, że wskaźnik rentowności podskoczył z 4% netto w styczniu do 4,19% netto. To przy założeniu, że mieszkanie jest zamieszkane przez 12 miesięcy w roku i że jest kupowane bez udziału kredytu.

– Biorąc pod uwagę to, jak duży jest popyt na rynku najmu, wszystko wskazuje na to, że stawki dalej będą rosły. Rentowność nowych inwestycji w mieszkania na wynajem mogłaby też podbić spadki cen mieszkań. Na razie nie wiadomo jednak czy do nich dojdzie – ocenia Anton Bubiel z rentier.io.

W Krakowie rentowność inwestycji netto, gdy mieszkanie jest wynajęte przez 12 miesięcy w roku, analitycy szacują na 3,7%. Jednakże już przy 11 miesiącach najmu w roku, rentowność spada do 3,3%.

comments powered by Disqus