Kraków. 9000 mieszkań w budowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W okresie styczeń-listopad 2021 roku rozpoczęto budowę 8,9 tys. mieszkań w Krakowie, taką samą liczbę mieszkań oddano też do użytkowania. Mimo że te liczby się nieco różnią względem 2020 roku, to analitycy HRE Investments twierdzą, że w ogólnym rozrachunku deweloperzy znów pobiją rekord.

– Jest już niemal pewne, że w bieżącym roku powstanie w Polsce około 230 tysięcy nowych domów i mieszkań. Na ten wynik zapracują przede wszystkim deweloperzy, ale też rodacy budujący domy na własne potrzeby, gminy czy spółdzielnie mieszkaniowe. Drogę do pokonania zeszłorocznego rekordu wyraźnie ułatwiły dane za listopad, które opublikował GUS. Okazuje się bowiem, że w ciągu zaledwie jednego miesiąca w Polsce oddano do użytkowania 24,1 tysięcy nowych mieszkań i domów. Ostatnio lepszy wynik zanotowaliśmy w grudniu 2008 roku – mówi Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

W 2020 roku oddano do użytkowania w Polsce 222 tys. mieszkań – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Natomiast tylko w okresie styczeń-listopad 2021 roku oddano do użytku 208,4 tys. mieszkań, z czego 24 tys. w listopadzie (dane za grudzień są jeszcze niedostępne). Bardzo prawdopodobnym jest zatem, że kolejny rok zakończymy z jeszcze wyższą liczbą nowych gotowych mieszkań.

260 tys. mieszkań w budowie, z czego 9 tys. w Krakowie

W okresie styczeń-listopad 2021 roku rozpoczęto budowę 260 tys. mieszkań w Polsce, tj. o blisko 26 proc. więcej niż przed rokiem – komunikuje GUS. W Krakowie w tym czasie rozpoczęto budowę 8,9 tys. mieszkań, co stanowi wartość o 800 lokali wyższą w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku.

Należy zaznaczyć, że główny udział w budowie mieszkań mają deweloperzy oraz inwestorzy indywidualni, którzy raczej są odpowiedzialni za powstawanie domów. Z tych 260 tys. mieszkań, których budowę rozpoczęto w tym roku, 153 tys. jest udziałem deweloperów, 101 tys. – inwestorów indywidualnych, reszta to gminy i spółdzielnie mieszkaniowe.

– Rekordowe liczby nowych gotowych mieszkań są pokłosiem decyzji podejmowanych wcześniej. Przeciętny blok mieszkalny buduje się bowiem w Polsce dwa lata. Często od decyzji o zakupie ziemi do oddania kluczy do mieszkań nowym lokatorom mija kilka lat. Dlatego, choć przytoczone wcześniej dane mogą napawać optymizmem, to bacznie przyglądać należy się też informacjom bardziej bieżącym – tym, które mówią o obecnie wydawanych decyzjach o pozwoleniu na budowę czy o liczbie mieszkań, których budowę rozpoczęto. To one świadczą w większym stopniu o bieżącej koniunkturze – nastrojach zarówno wśród kupujących mieszkania, jak i deweloperów – wyjaśnia Oskar Sękowski z HRE Investments.

I tak w Krakowie liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia w okresie styczeń-listopad 2021 wynosi 8,6 tys., co jest porównywalną wartością względem tego samego okresu w 2020 roku (8,7 tys.). W obrębie całego kraju zaś zezwolono na budowę niemal 308 tys. mieszkań, tj. o 27,5 proc. więcej względem 2020 roku.

– Co prawda w listopadzie nie mieliśmy już spektakularnych wzrostów liczby wydanych pozwoleń czy rozpoczętych przez deweloperów budów, ale nie powinno to być powodem do narzekania. W samym tylko listopadzie firmy budujące mieszkania zaczęły projekty, w których powstanie 12,9 tysięcy mieszkań. Jest to wynik zbliżony do historycznych maksimów. Potwierdza on, że deweloperzy postrzegają koniunkturę pozytywnie pomimo demonizowanych przez wielu obserwatorów podwyżek stóp procentowych – podsumowują analitycy HRE Investments.

comments powered by Disqus