Kraków Airport otrzymał wsparcie z puli 142 mln zł

kraków airport fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pierwsze pieniądze rekompensujące straty poniesione w okresie pierwszego lockdownu trafiły już do portów lotniczych.

We wrześniu Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla lotnisk o wartości 142 mln zł. Środki te mają być stosowną rekomepnsatą do strat poniesionych przez spółki lotnicze w okresie marzec-czerwiec 2020 roku, kiedy to zakazano wykonywania lotów zarówno międzynarodowych, jak i krajowych w Polsce.

– Do Kraków Airport wpłynęły już środki finansowe z Ministerstwa Infrastruktury w ramach rekompensaty z rządowej tarczy za ”straty spowodowane zawieszeniem lotów pasażerskich od 15 marca do 30 czerwca”. Środki finansowe otrzymane od ministerstwa są danymi, które będą uwzględnione oraz opublikowane w sprawozdaniu finansowym spółki za rok 2020 – informuje Natalia Vince, rzecznik Kraków Airport.

Wsparciem miały zostać objęte lotniska, "na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej". W projekcie rozporządzenia znalazło się 14 portów lotniczych, m.in. lotnisko Chopina oraz Modlin w Warszawie, Kraków Airport, Gdańsk im. L. Wałęsy czy port w Katowicach.

Kraków Airport jest szczególnie ważnym portem regionalnym, ponieważ lotnisko jest współużytkowane przez wojsko i bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To wymaga utrzymania operacyjności w porcie przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

– Obecnie naszym priorytetem jest przeprowadzenie spółki przez kryzys, zabezpieczenie finansów oraz bezpieczeństwo obsługi pasażerów. To czas wdrożenia systemu bezwzględnych oszczędności oraz minimalizacji kosztów na rok 2020 i 2021 – dodaje rzeczniczka Kraków Airport.

W październiku z usług krakowskiego lotniska skorzystało 145 tys. pasażerów – to o 82 proc. mniej w stosunku do października 2019 roku. Łącznie od początku 2020 roku obsłużono zaledwie 2,5 mln pasażerów, czyli o 4,5 mln mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

comments powered by Disqus