Kraków Airport wybuduje nowy pas startowy

Kraków Airport fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Zgromadzenie Wspólników zatwierdziło plan inwestycyjny dla Kraków Airport do roku 2023. Najważniejszą informacją jest fakt, że do 2021 roku zostanie wybudowany nowy pas startowy, który pozwoli na loty transatlantyckie. Całość inwestycji pochłonie 250 milionów złotych i ma zostać zrealizowana ze środków spółki zarządzającej lotniskiem.

Nowy pas startowy będzie miał 2,8 tysiąca metrów długości i 60 metrów szerokości. Obecnie brane są pod uwagę dwa warianty przyszłej drogi startowej.  Kraków Airport rekomenduje nieznaczną modyfikację obecnej drogi startowej i czterostopniowe odchylenie względem obecnego pasa. Drugą możliwością jest wariant centralny, alternatywny pod względem oddziaływania inwestycji na środowisko.

Długość nowego pasa startowego będzie miała istotne znaczenie dla przyszłości krakowskiego lotniska. Kraków Airport jest docelowym portem lotniczym, dlatego nowy pas umożliwi rozwój połączeń transatlantyckich. Długość nowej drogi została określona dla samolotu Boeing 787 Dreamliner obsługującego loty do Nowego Jorku, Chicago czy Toronto.

Budowa potrwa dwa lata

Najtrudniejszym etapem inwestycji będzie proces przygotowania dokumentacji technicznej. Znane są już uwarunkowania geologiczne, które w żaden sposób nie zaskoczyły inwestora. Sama budowa ma potrwać dwa lata i odbywać się przy czynnie działającym lotnisku.

– Jest to decyzja ważna z punktu widzenia przyszłych pokoleń, które tutaj znajdą swoje miejsce i tutaj będą chciały toczyć swoje życie. Również z punktu widzenia Małopolski i rozwoju komunikacji lotniczej w Polsce. To nie przypadek, że dzisiaj podejmowana jest tak ważna decyzja, bo przecież od lat 50. praktycznie droga startowa nie uległa szczególnej zmianie – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

„Rozmowy nie będą proste”

Decyzja o budowie nowego pasa startowego mocno elektryzowała lokalną społeczność. W środę temat inwestycji będzie poruszony na sesji Rady Gminy Zabierzów. Przed wakacjami rozpoczną się też pierwsze konsultacje społeczne. Jak zapewniają przedstawiciele lotniska, Kraków Airport zależy na wypracowaniu kompromisu z lokalną społecznością.

– Dzisiaj wchodzimy w przestrzeń konsultacji zewnętrznej. Nie jest łatwo, znamy uwarunkowania, ale liczymy, że w dialogu z przedstawicielami środowisk, które dzisiaj być może kontestują tą decyzję znajdzie się kompromis – powiedział Andrzej Adamczyk.

W podobnym tonie wypowiadał się Prezes Zarządu Kraków Airport, Radosław Włoszek, który nie ukrywał, że będą to trudne rozmowy. – Dzisiaj chcemy rozpocząć dialog, nową drogę komunikacji. Strony, które siadają do stołu, nigdy nie mówią z czym siadają do niego. Oczywiście uwzględniamy, że te rozmowy nie będą proste – powiedział.