Krakowianie na liście Forbes „25 przed 25”

fot. materiał prasowy

Po raz kolejny wyłoniono listę 25 najzdolniejszych, najaktywniejszych i najbardziej przedsiębiorczych młodych osób w Polsce. Wśród nich są start-upowcy, genialni naukowcy, studenci najlepszych uczelni w kraju i za granicą, aktywiści walczący z dyskryminacją, nierównością i zmianami klimatu. W zestawieniu znalazły się też osoby z Krakowa: Igor Kaczmarczyk i Przemysław Dróżdż.

W tym roku kandydaci  inicjatywy „25 under 25” rywalizowali w 5 kategoriach: „Biznes”, „Działalność społeczna”, „Nauka”, „Nowe technologie” i „Zrównoważony rozwój i klimat”. W każdej kategorii został wyłoniony również laureat, który otrzyma stypendium w wysokości 10 tysięcy złotych oraz roczne wsparcie wyjątkowego mentora.

– Po raz kolejny wyłoniliśmy listę 25 wyjątkowych młodych osób, które na co dzień zmieniają społeczne i gospodarcze oblicze Polski. To wyjątkowi przedstawiciele pokolenia Z, które poszukuje autentyczności i otwartości, kreuje i interpretuje trendy, staje się wskaźnikiem dla innych pokoleń. Warto obserwować tych młodych ludzi, by lepiej zrozumieć czekające nas zmiany społeczne i kulturalne, jak również trendy konsumenckie i biznesowe – komentuje Tomasz Marciniak, partner zarządzający McKinsey & Company w Polsce oraz wiceprzewodniczący kapituły konkursu.

Asy z Krakowa

Wśród finalistów znaleźli się też mieszkańcy Krakowa. W kategorii „Nauka” wyróżniono Igora Kaczmarczyka. Wejście na najwyższy poziom współczesnej biologii strukturalnej zajęło mu lata ciężkiej pracy pod okiem wybitnych specjalistów, m.in. prof. Ady Yonath, laureatki Nagrody Nobla.

Jako jedno ze swoich najważniejszych osiągnięć naukowych, Igor uważa udział w odkryciu nowej rodziny białek reagujących na światło. Udało mu się rozwiązać strukturę atomową 3D olbrzymiego, nieznanego wcześniej kompleksu białkowego, a jego praca może się przyczynić do opracowania nowych narzędzi molekularnych, które znajdą zastosowanie w optogenetyce. Dziś skupia się na doktoracie z biologii strukturalnej i rozwoju technologii Cryo-EM w laboratorium MCB UJ.

W kategorii „Nowe technologie” znalazł się z kolei Przemysław Dróżdż, który współtworzy spółkę Progresja Space, będącą spin-offem koła naukowego AGH Space Systems. Firma pracuje nad napędami i systemami kontroli orientacji dla małych satelitów, co ma wydłużyć życie satelitów i poprawić jakość danych uzyskiwanych z przestrzeni kosmicznej.

Progresja stoi na czele konsorcjum, które w 2020 roku uzyskało niemal 5 mln złotych dofinansowania z NCBiR na projekt budowy impulsowego napędu plazmowego do nano- i mikrosatelitów. Wcześniej Dróżdż zaangażowany był w szereg projektów realizowanych przez AGH Space Systems, któremu przez rok szefował.

– W ciągu czterech edycji konkursu wyróżniliśmy już ponad sto młodych Polek i Polaków, którzy nieustannie nas inspirują swoją pomysłowością. Dla wielu z nich to początek kariery. Później często wracają na łamy Forbesa wraz z kolejnymi sukcesami – mówi Paweł Zielewski, redaktor naczelny magazynu Forbes oraz przewodniczący kapituły.

comments powered by Disqus