Krowoderskie biurowce zabytkami? Decyzja wojewódzkiego konserwatora

Mazowiecka 21 fot. Krzysztof Kalinowski

Pod koniec września radni z Krowodrzy podjęli uchwałę, w której zawnioskowali o wpisanie do rejestru zabytków dwóch budynków znajdujących się przy ul. Mazowieckiej – chodzi o obiekty pod nr 21 i 25. Konserwator podjął decyzję w tej sprawie.

Przypomnijmy, że oba biurowce mają zostać rozebrane i przebudowane na mieszkania. Proces rozbiórki rozpoczął się już przy ul. Mazowieckiej 21.W przypadku Mazowieckiej 25 strony postępowania złożyły odwołania od wydanej przez prezydenta decyzji zezwalającej na realizację planowanego przedsięwzięcia.

Próba ratunku

Radni z Krowodrzy próbowali interweniować u służb konserwatorskich. W tym celu podjęli uchwałę. W uzasadnieniu można było przeczytać, że budynki na stałe wpisały się w panoramę dzielnicy i stworzyły w okolicy „obecnego ronda Żołnierzy Wyklętych swego rodzaju historyczne krowoderskie zagłębie biurowe”.

Obiekt przy Mazowieckiej 21, gdzie mieściła się siedziba Energoprojektu, powstawał w latach 1969-1974, a jego projektantem był Antoni Mazur. Jak przekonywali radni, „biurowiec Energoprojektu jest przykładem historycznej, powojennej architektury biurowej i do chwili obecnej zachował się w bardzo dobrym stanie”.

Z kolei znajdujący się przy ulicy Mazowieckiej 25 biurowiec Krakowskiego Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych (KPRI) jest uznawany za jeden z najlepszych przykładów modernizmu międzynarodowego w Krakowie (…). Został on ukończony w 1967 roku, a jego autorem jest znany i licznie nagradzany krakowski architekt, członek SARP Olgierd Krajewski, autor budynków usługowych na wielu krakowskich osiedlach (m.in. Stołówka Pracowników Huty im. Lenina)”.

– Biorąc pod uwagę dorobek obu architektów, a także walory historyczne ich budowli oraz wpływu na dzielnicę w której powstały owe budynki, nie sposób nie zgodzić się co do ich zabytkowego charakteru oraz słuszności ochrony powyższych przed dalszą degradacją lub całkowitym zniszczeniem – stwierdzili w uzasadnieniu uchwały lokalni samorządowcy.

Konserwator nie zauważył tych wartości

Powyższy wniosek trafił najpierw do miejskiego konserwatora, który przesłał go dalej do wojewódzkiego. 10 grudnia została wysłana odpowiedź w tej sprawie.

– Urząd zawarł w niej stanowisko, iż nie zamierza wszczynać postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego budynków przy ul. Mazowieckiej 21 oraz ul. Mazowieckiej 25 w Krakowie oraz nie planuje włączać nieruchomości do wojewódzkiej ewidencji zabytków – mówi Sebastian Stanik, rzecznik prasowy małopolskiego urzędu ochrony zabytków.

Wojewódzki konserwator nie włączył budynków też do gminnej ewidencji zabytków w momencie jej opracowywania oraz aktualizacji. – Oznacza to, że MWKZ uznał, iż budynki nie posiadają wystarczających wartości, aby objąć je ochroną konserwatorską – dodaje Stanik.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza