Pod koniec września radni z Krowodrzy podjęli uchwałę, w której zawnioskowali o wpisanie do rejestru zabytków dwóch budynków znajdujących się przy ul. Mazowieckiej – chodzi o obiekty pod nr 21 i 25. Konserwator podjął decyzję w tej sprawie.
Przypomnijmy, że oba biurowce mają zostać rozebrane i przebudowane na mieszkania. Proces rozbiórki rozpoczął się już przy ul. Mazowieckiej 21 i zgodnie z informacji od inwestora, zakończy się wiosną 2025 roku.
– Naszą intencją jest, by w planowanym procesie zapewnić najbardziej efektywne metody pracy, wpływające na komfort życia mieszkańców. Dlatego został on przygotowany w taki sposób, aby maksymalnie zredukować wpływ na otoczenie i zakończyć rozbiórkę przed okresem letnim. Zakładamy odzyskanie 95 proc. materiałów pochodzących z budynku, a w celu zniwelowania uciążliwości proces odzysku będzie odbywał się poza terenem inwestycji – mówi Aleksandra Goller, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, Skanska Residential Development Poland.
Jak dodaje, docelowo na działce powstanie budynek mieszkalny. Jego projekt – zgodny z uchwalonym pod koniec 2023 r. planem miejscowym – zostanie zaprezentowany po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
W przypadku Mazowieckiej 25 strony postępowania złożyły odwołania od wydanej przez prezydenta decyzji zezwalającej na realizację planowanego przedsięwzięcia.
Próba ratunku
Radni z Krowodrzy próbowali interweniować u służb konserwatorskich. W tym celu podjęli uchwałę. W uzasadnieniu można było przeczytać, że budynki na stałe wpisały się w panoramę dzielnicy i stworzyły w okolicy „obecnego ronda Żołnierzy Wyklętych swego rodzaju historyczne krowoderskie zagłębie biurowe”.
Obiekt przy Mazowieckiej 21, gdzie mieściła się siedziba Energoprojektu, powstawał w latach 1969-1974, a jego projektantem był Antoni Mazur. Jak przekonywali radni, „biurowiec Energoprojektu jest przykładem historycznej, powojennej architektury biurowej i do chwili obecnej zachował się w bardzo dobrym stanie”.
Z kolei znajdujący się przy ulicy Mazowieckiej 25 biurowiec Krakowskiego Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych (KPRI) jest uznawany za jeden z najlepszych przykładów modernizmu międzynarodowego w Krakowie (…). Został on ukończony w 1967 roku, a jego autorem jest znany i licznie nagradzany krakowski architekt, członek SARP Olgierd Krajewski, autor budynków usługowych na wielu krakowskich osiedlach (m.in. Stołówka Pracowników Huty im. Lenina)”.
– Biorąc pod uwagę dorobek obu architektów, a także walory historyczne ich budowli oraz wpływu na dzielnicę w której powstały owe budynki, nie sposób nie zgodzić się co do ich zabytkowego charakteru oraz słuszności ochrony powyższych przed dalszą degradacją lub całkowitym zniszczeniem – stwierdzili w uzasadnieniu uchwały lokalni samorządowcy.
Konserwator nie zauważył tych wartości
Powyższy wniosek trafił najpierw do miejskiego konserwatora, który przesłał go dalej do wojewódzkiego. 10 grudnia została wysłana odpowiedź w tej sprawie.
– Urząd zawarł w niej stanowisko, iż nie zamierza wszczynać postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego budynków przy ul. Mazowieckiej 21 oraz ul. Mazowieckiej 25 w Krakowie oraz nie planuje włączać nieruchomości do wojewódzkiej ewidencji zabytków – mówi Sebastian Stanik, rzecznik prasowy małopolskiego urzędu ochrony zabytków.
Natomist miejski konserwator zabytków nie włączył budynków też do gminnej ewidencji zabytków w momencie jej opracowywania oraz aktualizacji. – Oznacza to, że MKZ uznał, iż budynki nie posiadają wystarczających wartości, aby objąć je ochroną konserwatorską – dodaje Stanik.
Koniec rozbiórki latem