Łazik marsjański krakowskich studentów. Zdeklasowali konkurencję w USA

fot. mat. pras.

Łazik marsjański Kalman, zbudowany przez studentów AGH, zajął 4. miejsce w zawodach University Rover Challenge 2022 rozgrywanych na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. Jego przejazd autonomiczny oraz misja naukowa zdeklasowały konkurencję.

Podczas ostatniego, decydującego dnia rywalizacji w Mars Desert Research Station, łazik marsjański Kalman przystąpił do zadania, polegającego na samodzielnym pobraniu odpowiednich próbek gleby, a następnie przebadaniu ich pod kątem obecności śladów życia.

Kalman, wykorzystując swoje laboratorium pokładowe, wykonał całą misję bezbłędnie, uzyskując wynik 100/100 pkt. Z klasyfikacji końcowej zawodów wynika także, że żaden inny zespół nie zdołał przebić wyniku 84/100 pkt. Dzięki temu wynikowi zespół z AGH znalazł się w czołówce zawodów, będąc równocześnie najwyżej sklasyfikowanym zespołem z Europy.

Ostatecznie spośród 36 zakwalifikowanych drużyn do finału University Rover Challenge 2022 AGH Space Systems uplasowała się na czwartej pozycji na świecie i pierwszej w Europie. Studentom i studentkom z AGH udało się z powiedzeniem pokonać zespoły z Wielkiej Brytanii, Turcji, Indii czy Polski. W zawodach startowały także zespoły reprezentujące Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Świętokrzyską oraz Politechnikę Częstochowską.

Zadania, których podejmowały się zespoły na pustyni w Utah polegały m.in. na zaprezentowaniu zręczności ramienia łazika czy wykonaniu symulowanej misji, w której łazik asystuje astronautom przy pracy podnosząc, przewożąc i dostarczając narzędzia lub kamienie, w zróżnicowanym, pełnym niespodzianek terenie, przygotowanym na czas zawodów.