Lotnisko wraca do życia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W lipcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 205 622 pasażerów. To o 74% mniej niż w lipcu ubiegłego roku, ale to i tak wynik 14-krotnie lepszy od czerwcowego.

Łącznie od początku 2020 roku obsłużono 1 754 684 pasażerów, czyli o 2,84 mln mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Lipcowy wynik to i tak jednak ogromny postęp w porównaniu z poprzednimi miesiącami epidemii. Dla porównania, w czerwcu przez krakowskie lotnisko przewinęło się jedynie 14 398 pasażerów, o 98% mniej niż przed rokiem. Lipiec przyniósł więc ponad 14-krotny wzrost względem czerwca.

– Przez cały lipiec do Kraków Airport powracali kolejni przewoźnicy, oferujący wiele połączeń interesujących dla pasażerów i strategicznych dla odbudowy ruchu turystycznego Krakowa i Małopolski – mówi Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Dokąd można, a dokąd nie

Dużą popularnością cieszą się podróże do Grecji, Włoch i Chorwacji. Polskie Linie Lotnicze LOT proponują 11 nowych kierunków, np. Zakhyntos, Zadar, Saloniki, Santorini czy Chania. Pasażerowie chętnie wybierają także polskie wakacyjne kierunki takie jak Olsztyn czy Gdańsk.

Do siatki połączeń Kraków Airport powróciły także połączenia na Ukrainę, takie jak Kijów, Charków, Zaporoże oraz do Wielkiej Brytanii czyli m.in.: Londyn, Manchester, Birmingham czy Edynburg. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, nadal nie można podróżować do Portugali, Szwecji, a także Czarnogóry.

Co działo się w lipcu na lotnisku?

3 lipca zainaugurowano loty na trasie do lotniska Paryż-Charles de Gaulle. Tym samym mieszkańcy Krakowa i Małopolski zyskali dostęp do globalnej siatki połączeń lotniczych Air France. Początkowo Air France oferował loty na nowej trasie od 2 do 4 razy w tygodniu, a po 27 lipca połączenie jest już oferowane codziennie.

Kraków Airport pozyskał  nowy, średni samochód pożarniczy szybkiej interwencji. Oprócz działań na miejscu, nowy nabytek ma służyć także do  działań ratowniczo gaśniczych poza lotniskiem w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Od dwóch tygodni można już uczestniczyć w zajęciach i warsztatach Centrum Edukacji Lotniczej. Podczas spotkań  ostały wprowadzone zasady, które zapewnią bezpieczeństwo podczas pobytu wszystkim odwiedzającym, jak również pracownikom.

comments powered by Disqus