Mieszkania na wynajem coraz popularniejsze

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sektor instytucjonalnego wynajmu mieszkań (PRS) coraz bardziej przykuwa uwagę deweloperów i funduszy inwestycyjnych. W Krakowie funkcjonuje w tym modelu ponad 400 mieszkań, 6-krotność tej liczby znajduje się na etapie budowy bądź planowania.

– Młodsze pokolenia przykładają znacznie mniejszą wagę do posiadania mieszkania na własność niż ich rodzice. Wolą zachować mobilność, nie przywiązują się już tak mocno do pojedynczych lokalizacji, nie chcą się wiązać zaciąganiem wieloletnich kredytów hipotecznych. Szeroka grupa młodych profesjonalistów z dużych miast jest zainteresowana wynajmem nowoczesnych, dobrze wykończonych i umeblowanych lokali w atrakcyjnych lokalizacjach – mówił Andrzej Oślizło, prezes Develii przy okazji ogłoszenia wejścia dewelopera na rynek PRS.

Ponad 90 tys. mieszkań do 2028 roku

Raport firmy doradczej ThinkCo (na podstawie danych Fundacji Rynku Najmu) pokazuje coraz większe zaangażowanie inwestorów na rynku PRS. Wartość inwestycji PRS w Polsce w 2020 roku wyniosła 870 mln zł, podczas gdy tylko w pierwszej połowie 2021 roku zagraniczne fundusze zainwestowały w naszym kraju ponad 2 mld zł w tym segmencie.

Do końca lipca w Polsce zostało oddanych do użytkowania w sumie 7266 lokali w formie najmu instytucjonalnego. Raport ThnikCo wskazuje, że aktualnie w budowie lub przygotowaniu do budowy znajduje się ponad 25 tys. mieszkań.

– Według zatwierdzonych planów inwestorskich zasób powiększy się o co najmniej kolejne kilkanaście tysięcy lokali do ok. 2025 roku, a ogłoszone plany długoterminowe już teraz zakładają budowę dodatkowych 60 tys. mieszkań. W sumie możemy spodziewać się, że w perspektywie 5–7 lat zasób osiągnie ponad 90 tys. mieszkań, czyli 12-krotnie więcej niż obecnie – czytamy w raporcie ThinkCo.

Kraków a PRS

Stolica Małopolski ma 6-procentowy udział w krajowym zasobie instytucjonalnego wynajmu mieszkań – to 408 istniejących lokali oraz 2570 lokali znajdujących się w budowie lub planach deweloperów obowiązujących do 2023 roku.

Najwięcej mieszkań w sektorze PRS jest w Warszawie – 2475 (34 proc. ogółu), z czego 9447 lokali znajduje się w budowie lub planach budowy (do 2023 roku). Najwyższy udział na tym rynku poza stolicą, z prawie 2,5-krotnie mniejszą liczbą istniejących lokali, ma Wrocław – 1020 (4668 lokali w budowie/planach). Kolejno największy udział ma Trójmiasto – 683 lokale (1620 w budowie/planach), Katowice – 659 (1752 w budowie/planach) i na piątym miejscu plasuje się dopiero Kraków i Poznań – 421 lokali (3123 w budowie/planach).

W Krakowie w rynek PRS zaangażowali się tacy deweloperzy, jak przede wszystkim Echo Investment ze swoją platformą Resi4Rent – to część inwestycji Bonarka Living (dwie kolejne są w przygotowaniu), a także AFI Europe, które zakupiło od Atalu 132 lokale w ramach projektu Bagry Park. Ponadto agencja Leach & McGuire zarządza liczącym niemal 300 mieszkań kompleksem Trio przy ul. Rakowieckiej, łączącym wynajem instytucjonalny z prywatnym akademikiem.

Holenderski koncern Van Der Vorm Vastgoed od połowy 2021 roku także zarządza ponad 90 lokalami w formule PRS w Warszawie i Krakowie (w budowie znajduje się kolejne kilkaset mieszkań w ramach trzech inwestycji).W ostatnich latach fundusz Zeitgeist Asset Management przejął również osiem budynków w stolicy i Krakowie, przeznaczając je na mieszkania w segmencie PRS.

W lipcu na rynek PRS weszła Develia. Prezes firmy Andrzej Oślizło zapowiedział realizację projektów PRS w skali 300-400 mieszkań rocznie. Wytypowane zostały już cztery tego typu inwestycje. – Pierwsze projekty w segmencie najmu instytucjonalnego powstaną w Warszawie i Wrocławiu. Kraków jako lokalizacja tego typu inwestycji również jest w dalszych planach firmy, na razie pozostają one jednak niesprecyzowane – dodaje Andrzej Oślizło.

Zbudować, sprzedać, zapomnieć – to nie jest PRS

Raport ThinkCo mówi, że powodów popularności rynku najmu w Polsce można doszukiwać się w niższych kosztach, wyższym poziomie zwrotów z inwestycji oraz mniejszej konkurencji niż na bardziej rozwiniętych rynkach zachodnich. – Choć nadal to sprzedaż dyktuje kształt rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce, zainteresowanie najmem instytucjonalnym rośnie z miesiąca na miesiąc – mówi Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo, autor raportu.

– Nieruchomości budowane na sprzedaż muszą zarobić na każdym sprzedanym metrze bezpośrednio po wybudowaniu. Budynki na wynajem sukces zapisany mają w trwałości i cykliczności umów najmu. Muszą oferować atrakcyjne, dopasowane do oczekiwań użytkowników lokale i wpisujący się w potrzeby najemców wachlarz usług, żeby skutecznie zachęcać do wynajmu – wyjaśnia Tomasz Bojęć.

comments powered by Disqus