Na co zwracać uwagę przy zaciąganiu kredytu hipotecznego?

Polacy chcą zaciągać kredyty, które nie generują wysokich kosztów. Zwracają jednak uwagę na zbyt mało ważnych kryteriów, które mają znaczenie w zakresie atrakcyjności i opłacalności takich zobowiązań. Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt hipoteczny?

Z całą pewnością oprocentowanie czy liczba koniecznych do spłaty rat, to zbyt mało, aby można mówić, że zaciągnięty został dobry kredyt hipoteczny. Na co zwrócić uwagę jeszcze? Jeśli planujesz podjąć tego rodzaju współpracę z instytucją bankową, sprawdź koniecznie już teraz.

Koszty kredytowe

Kredyt hipoteczny powinien być elastyczny, a więc idealnie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań, ale też możliwości spłaty. Nie może być czynnikiem, który negatywnie wpływa na Twoją płynność finansową. Okazuje się jednak, że oprocentowanie i marża to za mało czynników, aby mówić o jego opłacalności. Co powinna zawierać umowa o kredyt hipoteczny? Na co zwrócić uwagę podczas weryfikacji wszystkich zapisów?

Priorytetem powinien być wskaźnik RRSO. Właśnie on wskazuje całkowite koszty, jakie ponosi kredytobiorca w ramach współpracy z wybranym bankiem. Mowa tutaj o prowizji za udzielenie zobowiązania, odsetkach, kosztach ubezpieczenia czy opłat, jakie wiążą się z założeniem i prowadzeniem rachunku do spłaty miesięcznych rat. Chociaż banki muszą generować oferty zgodne z przepisami polskiego prawa, a w przypadku kredytu hipotecznego także z normami unijnymi, to jednak w zakresie kosztów funkcjonują tzw. widełki, które bardzo często sprawiają, że dany kredyt mieszkaniowy jest droższy od innego zobowiązania.

Wkład własny

Zastanawiasz się, na co trzeba zwrócić uwagę biorąc kredyt hipoteczny? Musisz wiedzieć, że w przypadku takiego zobowiązania obowiązkowy jest wkład własny. Dzisiaj wynosi on 20% wartości kredytu. Możesz jednak wybrać do współpracy bank, który akceptuje zmniejszenie wkładu własnego do 10%, przy czym klient musi wtedy wykupić ubezpieczenie od ryzyka niskiego wkładu. Taka opcja nie zawsze jest opłacalna, ponieważ koszty ubezpieczenia mogą przewyższyć pomniejszoną wartość wkładu własnego.

Dodatkowe bonusy

Polacy niestety patrzą tylko na ogólne warunki, a połowa kredytobiorców nie czyta dokumentów wcale, takich jak umowa kredyt hipoteczny. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy przeczytać wszystkie zapisy, a w razie ich niezrozumienia, poprosić o wyjaśnienie.

Liczą się nie tylko podstawy współpracy z bankiem, równie ważne są wszystkie inne warunki, jakie wskazują na atrakcyjność zobowiązania. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o kredyt hipoteczny? Na pewno na opcje możliwości wcześniejszej spłaty kredytu i dostęp do funkcji tzw. wakacji kredytowych w razie potrzeby. Wszelkie warunki kredytowe powinny być dopasowane indywidualnie.

Jak weryfikować kredyty hipoteczne?

Ponieważ każda oferta kredytu na mieszkanie jest inna, potencjalni kredytobiorcy powinni najpierw porównać co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie propozycji. W tym celu najlepiej sprawdzić ranking kredytów hipotecznych. To zestawienia, w których uwzględniane są najważniejsze parametry, jakie mają znaczenie dla atrakcyjności i opłacalności tego rodzaju zobowiązań.

Kolejne przydatne narzędzie to kalkulator kredytowy. Dzięki niemu oszacujesz koszty wybranego kredytu hipotecznego. Co więcej, kalkulator pozwoli również ocenić zdolność kredytową potencjalnego klienta banku, a więc odpowie na pytanie, czy chętny zaciągnięcia kredytu hipotecznego ma w ogóle szansę na współpracę z daną instytucją bankową.

Na co zwracać uwagę przy zaciąganiu kredytu hipotecznego?

comments powered by Disqus