Najlepsze półrocze dla deweloperów w historii

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Skanska podsumowuje miniony rok na rynku mieszkaniowym i przygotowuje się na kolejny. W Krakowie deweloper realizuje prace nad inwestycją Hemma Orawska w Podgórzu, a także zapowiada nowe osiedle.

Mijający rok przyniósł branży przede wszystkim rekordową sprzedaż. W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2021 roku na 6 największych rynkach w kraju (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) deweloperzy sprzedali 39 tys. mieszkań i było to najlepsze półrocze w historii rynku pierwotnego w Polsce – podają eksperci spółki mieszkaniowej Skanska.

„Wiele wskazuje na to, że ceny mieszkań będą rosły”

Rekordowa sprzedaż mieszkań szła w parze ze wzrostem ich cen – średnie kwoty za metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku osiągnęły w 2021 roku sumy pięciocyfrowe.

– Wiele wskazuje na to, że ceny mieszkań będą rosły. Wpływ na to będzie miało kilka czynników. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, którą mogliśmy obserwować już w tym roku, mianowicie: nadwyżki popytu nad podażą. Ma to związek zarówno z inflacją i faktem, że wiele osób chcąc chronić swoje oszczędności inwestuje je w dobra trwałe, jak i z tym, że przedłużająca się sytuacja pandemiczna wymusza zmianę stylu życia, a co za tym idzie – konieczność zmiany mieszkania przez tych, którzy mogą sobie na to pozwolić – mówi Monika Pajchel, dyrektor finansowy w spółce mieszkaniowej Skanska.

Droga budowa

Zawirowania ekonomiczne mają również wpływ na coraz wyższe koszty w budownictwie – ceny energii, materiałów i robocizny. Jednak wyzwania, przed jakimi stanęła branża – także te związane z przedłużającymi się formalnościami – nie miały wpływu na harmonogramy prowadzonych prac oraz realizację nowych projektów przez Skanska, a także innych deweloperów mieszkaniowych.

– Pomimo trwającej pandemii i utrudnionej sytuacji związanej z procedurami udało nam się wystartować z kilkoma projektami. Rozpoczęliśmy m.in. nowy wieloetapowy projekt na warszawskiej Woli czy inwestycję w krakowskim Podgórzu. Wszystkie nasze aktualnie realizowane inwestycje przebiegają zgodnie z założeniami – wyjaśnia Cezary Grzebalski, Skanska.

Hemma Orawska to pierwsza realizacja spółki mieszkaniowej Skanska w Krakowie. – Jej budowę planujemy zakończyć w 2023 roku – zaznacza deweloper.

Nowe osiedle Skanska w Krakowie

– Rok 2022 zapowiada się bardzo intensywnie dla spółki mieszkaniowej Skanska. Także plany związane ze stolicą Małopolski są niezwykle ciekawe – niedługo spółka pochwali się całkowicie nowym i ciekawym osiedlem mieszkaniowym w interesującej lokalizacji – czytamy w komunikacie spółki.

Jednym z najważniejszych planów biznesowych firmy jest również poszerzenie obszaru działalności. W 2022 roku spółka mieszkaniowa Skanska planuje rozpocząć działania w stolicy Dolnego Śląska – do tej pory szwedzka firma była obecna we Wrocławiu przede wszystkim na rynku inwestycji biurowych.

comments powered by Disqus