Najwięcej niewynajętych biur jest w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– We wszystkich największych miastach regionalnych ilość niewynajętej powierzchni biurowej wzrosła do ponad 853 600 mkw., z czego prawie 70% znajduje się w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Współczynniki pustostanów w najbliższych kwartałach utrzymają się na poziomie powyżej 10% na większości rynków regionalnych – podają eksperci Newmark Polska.

Na rynku biurowym, podobnie jak w stolicy, pozytywne nastroje widoczne były na ośmiu największych regionalnych rynkach biurowych poza Warszawą. Popyt w ostatnim roku przekroczył 594 tys. mkw., z czego ponad 67% przypadło na Kraków, Wrocław i Trójmiasto, a jego główną siłą napędową nadal były firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (prawie 40% popytu) – czytamy w najnowszym raporcie firmy doradczej Newmark Polska.

– Aktywność najemców w regionach, pomimo zmian zachodzących na rynku, utrzymuje się na stabilnym poziomie i ze względu na przewidywany dalszy rozwój firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu nadal będzie wzrastać. Podobnie jak w przypadku stolicy, również na regionalnych rynkach biurowych widzimy wzrost zainteresowania biurami – komentuje Agnieszka Giermakowska z Newmark Polska.

Kraków i Wrocław numerem jeden

Na koniec 2021 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach regionalnych poza Warszawą przekroczyły 6 mln mkw., natomiast nowa podaż osiągnęła 226 300 mkw. Kraków i Wrocław to pierwsze miasta regionalne w Polsce, których zasoby powierzchni biurowej przekroczyły próg 1 mln mkw. W 2022 roku do ich grona dołączy Trójmiasto.

Aktywność deweloperów na rynkach regionalnych utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Niemniej jednak wolumen powierzchni biurowej w inwestycjach będących w trakcie realizacji jest o ok. 20% niższy w porównaniu ze średnią za ostatnich pięć lat, wynoszącą ok. 900 000 mkw.

– Na koniec minionego roku w budowie pozostawało ok. 740 000 mkw., z czego 22% było zabezpieczone umowami przednajmu bądź listem intencyjnym. – W najbliższych kilku miesiącach rozpoczynanie nowych inwestycji biurowych będzie uzależnione od rozwoju sytuacji makroekonomicznej, a przede wszystkim od aktywności najemców i zgłaszanego przez nich zapotrzebowania – przekonują autorzy raportu.

Całkowity popyt zarejestrowany na głównych rynkach regionalnych w 2021 roku przekroczył poziom 594 500 mkw., co oznacza wzrost o 2,1% w porównaniu z 2020 r. Pod względem popytu, ubiegłorocznymi liderami okazały się Kraków, Wrocław i Trójmiasto, gdzie wolumen transakcji w każdym z tych miast przekroczył poziom 100 000 mkw. i wyniósł odpowiednio 156 000 mkw., 135 400 mkw. i 108 000 mkw.

Łącznie na wyżej wymienione miasta przypadło ponad 67% całkowitego popytu w regionach. Warto zauważyć, że 5 z 8 transakcji przekraczających 10 000 mkw. zawartych w 2021 roku na rynkach regionalnych również zostało podpisanych w Krakowie i Wrocławiu.

Pustostany na poziomie minimum 10%

Pod koniec 2021 roku poziom pustostanów na głównych regionalnych rynkach biurowych wyniósł 14,1%.

– Ilość niewynajętej powierzchni biurowej wzrosła do ponad 853 600 mkw., z czego prawie 70% znajduje się w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście, gdzie najemcy obecnie mają większe możliwości znalezienia odpowiednich dla siebie biur i wynegocjowania korzystniejszych warunków najmu. Ze względu na znaczny wolumen nowej podaży zaplanowanej na 2022 r. (ok. 400 000 mkw.) współczynniki pustostanów w najbliższych kwartałach utrzymają się na poziomie powyżej 10% na większości rynków regionalnych – czytamy w raporcie Newmark Polska.

comments powered by Disqus