Najwięcej ofert pracy w Krakowie. "Pracodawcy poszukują pracowników częściej niż przed pandemią"

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Spośród największych miast Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców najwięcej ogłoszeń o pracę oferował Kraków – niemal 23 oferty. Ponadto w stolicy Małopolski pojawiło się 15 proc. więcej ofert pracy niż rok temu.

Firma Grant Thornton i Element opracowała raport dotyczący rynku pracy w Polsce. – Pokazujemy, ile nowych ofert pracy pojawia się na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce w danym okresie. Dane te wyprzedzają oficjalne dane o zatrudnieniu w polskiej gospodarce prezentowane przez GUS o około dwa miesiące – informują autorzy raportu.

Stolica tuż za Krakowem

W kwietniu 2022 roku, w stolicy opublikowano 39,1 tys. ofert pracy (22 proc. więcej niż rok temu). Za stolicą Polski stale znajduje się Kraków (17,9 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, co stanowi wzrost o 15 proc. rok do roku) oraz Wrocław (12 tys. ogłoszeń, wzrost rok do roku o 25 proc.) – czytamy w raporcie Grant Thornton i Element.

Warszawa oferuje więcej ogłoszeń w ogólnym rozrachunku. Jeśli chodzi jednak o liczbę ofert pracy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, to Kraków zajmuje pozycję numer jeden. – W kwietniu 2022 roku najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 22,9 ofert na każdy tysiąc osób. Tuż za Krakowem jest Warszawa, w której przypadało średnio 21,8 ofert na tysiąc mieszkańców. Nadal najgorzej wypada Poznań – w minionym miesiącu wskaźnik ten wyniósł tylko 4,8 – przedstawiają autorzy raportu.

– Pomimo pandemii, a teraz także wojny na Ukrainie, polski rynek pracy pozostaje bardzo silny. Pracodawcy nadal są aktywni – chętnie poszukują pracowników do swoich zespołów i robią to nie tylko częściej niż przed rokiem, ale też częściej niż trzy lata temu, a więc przed pandemią. Silne odbicie runku pracy widoczne w całym 2021 roku jest kontynuowane i kwiecień – a więc wysoka inflacja i wojna – nie zmienił tego obrazu – komentuje Monika Smulewicz z firmy Grant Thornton.

comments powered by Disqus