Niemal 10,5 tys. zł – tyle wynosi przeciętne wynagrodzenie w Krakowie. Największe wzrosty w budownictwie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nieco niższe niż w grudniu, ale za to o 11 proc. wyższe niż rok temu – to przeciętne wynagrodzenie w Krakowie według danych US. W styczniu wyniosło ono ponad 10,4 tys. zł brutto, a największe wzrosty zanotowano w budownictwie i obsłudze rynku nieruchomości.

Dane dotyczące m.in. wynagrodzeń oraz przeciętnego zatrudnienia opublikował Urząd Statystyczny w Krakowie. Informacje ze stycznia 2025 roku porównywane są zarówno do stanu sprzed roku, jak i miesiąca wcześniej.

Przeciętne zatrudnienie w górę

Z przedstawionych danych dowiadujemy się między innymi jakie jest przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Krakowie. Jak czytamy, w styczniu tego roku wyniosło 248,7 tys. osób (w przeliczeniu na etaty) i było o 0,6 tys. osób, czyli o 0,3 proc. większe niż w grudniu 2024 r. oraz o 3,1 tys. osób, czyli o 1,3 proc. większe niż rok wcześniej.

W porównaniu z grudniem zeszłego roku wzrost przeciętnego zatrudnienia odnotowano w takich branżach jak obsługa rynku nieruchomości (aż o 9,7 proc.), informacja i komunikacja, zakwaterowanie i gastronomia, czy działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją. Spadek przeciętnego zatrudnienia wystąpił zaś w przemyśle, działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej oraz, największy, bo o 4,6 proc., w budownictwie.

Nieco inaczej wzrosty i spadki wyglądają porównując styczeń 2025 r. do stycznia 2024 r. Tu okazuje się, że największe wzrosty przeciętnego zatrudnienia zanotowano w informacji i komunikacji (o 10,9 proc.), obsłudze rynku nieruchomości (o 8,4 proc.), administrowaniu i działalności wspierającej (o 6,5 proc.), zakwaterowaniu i gastronomii (o 2,5 proc.), a także transporcie i gospodarce magazynowej (o 2,1 proc.).

W porównaniu rok do roku największy spadek przeciętnego zatrudnienia nastąpił z kolei w budownictwie (o 7,2 proc.), przemyśle (o 5,3 proc.), a także handlu oraz naprawie pojazdów samochodowych (o 1,2 proc.).

Ile zarabiamy?

Jednym z najciekawszych elementów statystyk są oczywiście dane dotyczące wynagrodzeń. I tak okazuje się, że w Krakowie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2025 r. wyniosło 10 422,71 zł. To co prawda mniej niż w grudniu poprzedniego roku (o 2,4 proc.), ale sporo więcej niż w styczniu 2024 roku – równo o 11 procent.

Z przedstawionych danych możemy się również dowiedzieć, w jakich branżach nastąpiły największe spadki i największe wzrosty wynagrodzeń. Jak czytamy, w porównaniu z grudniem minionego roku, największe wzrosty wynagrodzeń nastąpiły w takich branżach jak administrowanie i działalność wspierająca (o 3,8 proc.), informacja i komunikacja (o 2,7 proc.) oraz budownictwo (o 1,5 proc.). Duże spadki zanotowano z kolei w obsłudze rynku nieruchomości i przemyśle (po 10,7 proc.) oraz w działalności związanej z kulturą, rozrywką i edukacją, gdzie spadek ten według danych podanych przez urząd wynosić miał z miesiąca na miesiąc aż 28,8 proc.

Te informacje nie powinny jednak budzić większego niepokoju, zwłaszcza że w porównaniu danych rok do roku (styczeń 2025 a styczeń 2024) o spadkach wysokości wynagrodzeń urząd statystyczny nie informuje w ogóle, mowa jest wyłącznie o wzrostach. I tak największe, ponad 10-procentowe wzrosty wynagrodzeń zanotowano w sekcjach:

  • budownictwo – o 14,7 proc.
  • obsługa rynku nieruchomości - o 13,3 proc.
  • transport i gospodarka magazynowa - o 12,8 proc.
  • administrowanie i działalność wspierająca - o 12,6 proc.
  • zakwaterowanie i gastronomia - o 12,4 proc.
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna - o 10,4 proc.
  • informacja i komunikacja - o 10,2 proc.
  • handel; naprawa pojazdów samochodowych - o 10,1 proc.

Bezrobocie

Z danych udostępnionych przez urząd statystyczny dowiadujemy się też, jak w styczniu kształtowało się bezrobocie. Jak czytamy, w końcu stycznia 2025 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 10 991 osób i była o 3,1 proc. większa w stosunku do grudnia 2024 r. oraz o 4,8 proc. większa niż w analogicznym okresie 2024 r.

W styczniu 2025 r. do urzędów pracy zgłoszono 2 358 ofert pracy, co stanowiło 35,9 proc. ofert w całym województwie. Jednocześnie ze statystyk wynika, że na jedną ofertę pracy przypadało w końcu stycznia 2025 r. 6 osób (przed miesiącem 7, a przed rokiem 5). To wynik lepszy niż w skali całego województwa – tu na jedną ofertę w styczniu przypadało bowiem 14 osób zarejestrowanych jako bezrobotne.