Nowe hale i magazyny. Firmy inwestują na Rybitwach [ZDJĘCIA]

fot. Materiały prasowe

Na Rybitwach trwa intensywny rozwój zaplecza przemysłowego firm z różnych branż. W krótkim czasie uruchomiono lub zaplanowano inwestycje o powierzchni przekraczającej 30 tys. mkw.

Ateneum, największy polski dystrybutor książek, zabawek i artykułów papierniczych, na początku roku oddał do użytku nową halę magazynowo-biurową o powierzchni ponad 11 000 mkw. Firma dysponuje już w tym rejonie łącznie 20 000 mkw powierzchni magazynowej, co stanowi rekord w branży.

– Nowoczesna hala pozwoli udoskonalić logistykę firmy i współpracę z ponad 6000 klientów z całej Europy. Przyspieszy realizację coraz większej liczby zamówień w ciągu doby, a w konsekwencji zwiększyć przychody firmy, które w 2024 roku osiągnęły wysokość prawie 600 mln złotych – mówi Adam Zegiel, współwłaściciel spółki.

Blisko 10 000 mkw nowoczesnego magazynu kończy budować firma Motorol, zajmująca się sprzedażą części i chemii samochodowej. Obiekt czeka na przyłącze energii elektrycznej, po czym ruszy pełna działalność.

– Po jego zrealizowaniu z marszu ruszy cały nasz nowoczesny magazyn wysokiego składowania wyposażony m.in. w zautomatyzowany system transportu towarów z modułami wind i taśmociągów – zapowiada Marian Kałkus, prezes Motorol. – Zwiększy komfort pracy około trzystu pracowników firmy, pozwoli też wykonywać jednocześnie więcej operacji związanych z wewnętrzną i zewnętrzną logistyką.

Produkcja i elektromobilność

Grupa KZN Bieżanów rozpoczęła rozłożoną na etapy realizację pozwolenia na budowę. W ramach inwestycji w najbliższym czasie powstaną hala produkcyjna, hala magazynowa i część socjalna o łącznej powierzchni ponad 5 000 mkw.

– Rozbudowa umożliwi nam uporządkowanie procesów związanych z fabrycznym montażem rozjazdów kolejowych, specjalistycznych wagonów Switcher, a także prefabrykowanych płyt i rozjazdów tramwajowych Contrack – mówi Grzegorz Leszczyński, wiceprezes zarządu Grupy KZN Bieżanów. – Inwestycja obejmie także przebudowę układu torowego bocznicy, co pozwoli zoptymalizować transport szynowy towarów do i z zakładu.

Z kolei Platinet – producent urządzeń elektronicznych i akcesoriów do kamperów – planuje rozbudowę swoich hal. Spółka uzyskała już zgodę na budowę pierwszego etapu – obiektu o powierzchni blisko 5 000 m².

– Po kilku latach starań udało nam się w końcu uzyskać decyzję umożliwiającą budowę. Poprzednie władze miasta skutecznie blokowały nas z jakąkolwiek rozbudową – mówi Krzysztof Potok, prezes Platinet. – Uzyskane ostatnio pozwolenie pokazuje, że sytuacja się zmieniła.

Inwestycje także w drogi

W ramach realizowanych inwestycji firmy wykonują też prace przy układzie drogowym: nowe odcinki ulic, chodniki, przystanki i przejścia dla pieszych. Większość działań prowadzona jest w rejonie ulicy Półłanki – między Agatową a Nad Drwiną.

– To tylko wycinek aktywności inwestycyjnej przedsiębiorców na obszarze szeroko pojmowanych Rybitw – podkreśla Remigiusz Tytuła, prezes Klastra Rybitwy. – To żyjąca strefa gospodarcza, w której przedsiębiorcy chcą inwestować, zwiększać zatrudnienie i obroty, a co za tym idzie także odprowadzać coraz wyższe podatki do centralnego i lokalnego budżetu.

– Poprzednio piętrzono przed nami problemy, tłumiąc zapał inwestycyjny przedłużającymi się procedurami. Przełomowym momentem było odrzucenie planu Nowe Miasto. Przedsiębiorcy, ale też urzędnicy odczytali, to jasno jako kierunkowy brak zgody na likwidację strefy przemysłowej na południowowschodnich rubieżach miasta. Nowe władze Krakowa wydają się lepiej rozumieć i kalkulować korzyści płynące z funkcjonującego i przynoszącego systematyczne przychody do miejskiej kasy obszaru gospodarczego – komentuje Remigiusz Tytuła.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze