Nowe miejsce dla start-upowców na Zabłociu

fot. ZIM, Materiały prasowe

Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał umowę na budowę klastra innowacji na Zabłociu. Ma on być gotowy w połowie przyszłego roku.

Klaster innowacji społeczno-gospodarczych Zabłocie 20.22 zostanie zrealizowany przez firmę Mostostal Warszawa w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowskiej Akademii. Obiekt powstanie w oparciu o dwa budynki magazynowe przy ul. Zabłocie 20 i Zabłocie 22: jeden z nich zostanie wyburzony, a drugi gruntownie przebudowany.

Powstały obiekt będzie wspólnym miejscem przeznaczonym szczególnie dla mikroprzedsiębiorstw, start-upów, zespołów i grup, które chcą się rozwijać w swoich aktywnościach. Klaster zaoferuje przede wszystkim zaplecze techniczne i organizacyjne. Ponadto planuje się tam również przeniesienie siedzib miejskich instytucji odpowiedzialnych za wspieranie inicjatyw społecznych, dialog i współpracę z organizacjami społecznymi.

Jak twierdzą urzędnicy, to pierwsza tego typu inicjatywa w mieście. – Harmonogram prac jest ambitny, bo już w połowie przyszłego roku klaster powinien zostać oddany do użytku – mówi Łukasz Szewczyk, dyrektor krakowskiego ZIM.

Miasto powinno wspierać

W rozmowie z LoveKraków.pl Michał Adamczyk, prezes fundacji Kraków Miastem Start-upów tłumaczy, jak ważne jest powstawanie tego typu miejsc.

– Klaster ma łączyć środowisko start-upów, organizacji samorządowych, artystów i bardzo nam zależy, aby klaster łączył również władze miasta. Poprawa synergii pomiędzy władzami publicznymi a innowacyjną przedsiębiorczością jest kluczowa dla rozwoju Krakowa – mówi.

Adamczyk wyjaśnia, że innowacyjna przedsiębiorczość to nic innego jak rozwiązywanie problemów społecznych. – Tego typu inicjatywy powinny być wspierane w sposób systemowy przez miasto – podkreśla.

Koszt inwestycji wynosi blisko 40 milionów złotych, z czego 40 procent pochodzi z funduszy unijnych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze