Odwykliśmy od restauracji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Z końcem kwietnia, po pół roku zamknięcia, rząd podjął decyzję o częściowym zniesieniu obostrzeń dla gastronomii. Od 15 maja zaczęły działać ogródki a 28 maja nastąpiło pełne otwarcie. Jednak odwiedzających brakuje.

Platforma placeme przeprowdziła analizę ruchu w lokalach gastronomicznych w oparciu o dane lokalizacyjne z telefonów komórkowych, na próbie 3 mln urządzeń w okresie od stycznia 2020 do czerwca 2021 roku. Wyniki nie są optymistyczne.

Jeszcze na tydzień przed pierwszym lockdownem lokale odnotowały spadek ruchu o niemal 30 proc. w porównaniu do okresu przed pandemią a częściowe otwarcie restauracji 18 maja przywróciło ruch do poziomu nadal o 5 proc. niższego niż przed zamknięciem.

Powolna regeneracja

15 maja 2021 roku otwarte zostały ogródki gastronomiczne a dwa tygodnie później - także lokale, co wpłynęło na zwiększenie liczby odwiedzających te miejsca. Najwięcej zyskały w tym czasie kawiarnie, gdzie ruch wzrósł o niemal 30 proc.

– Wygląda na to, że konsumenci najbardziej tęsknili za kawą. Dodatkowo zmianom w obostrzeniach sprzyjała dobra pogoda, co zachęcało do spędzania czasu poza domem. Ponadto skok w ruchu wynika również z udostępnienia odwiedzającym powierzchni wewnątrz lokali, co siłą rzeczy pozwoliło placówkom przyjąć więcej gości, a tym samym zwiększyć swój dochód – mówi Weronika Czaplewska z firmy placeme.

4. tydzień maja przyniósł wzrost ruchu o ponad 7 proc., a w następnym lokale odnotowały kolejne ponad 25,2 proc. więcej odwiedzających. – Z danych, które zebraliśmy, wynika, że ruch w gastronomii rośnie, jednak nadal nie wrócił do poziomu sprzed pandemii – dodaje ekspertka placeme.

Plac Nowy

Placeme wzięło pod lupę szczególnie okolice placu Nowego na Kazimierzu. W tym przypadku podczas pierwszego weekendu po zniesieniu obostrzeń nie odnotowano wzrostu ruchu porównaniu z analogicznym czasem sprzed roku, chociaż w sobotni dzień utrzymywał się na zbliżonej stopie.

Ruch 15 maja 2021 był o 10,9% niższy niż rok temu. Drugi dzień weekendu również odnotował spadek, chociaż dużo większy. Plac Nowy w niedzielę zanotował jedynie 46,1% ruchu względem dnia 24 maja roku poprzedniego.

– W stosunku do czerwca weekend w maju 2021 roku był o 40,7% groszy pod względem odwiedzin. Takie różnice mogą wynikać, chociażby z ilości miejsc. Należy mieć w pamięci, że analizowany przez nas weekend dotyczy jedynie pierwszego po zniesieniu części obostrzeń, w którym to klienci mogli korzystać jedynie z ogródków restauracyjnych – wyjaśniają eksperci placeme.

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus