Ogródki gastronomiczne na Kazimierzu. Zaskakujący wyrok sądu

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

12 lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił część uchwały o parku kulturowym Kazimierz ze Stradomiem. Chodzi o funkcjonowania ogródków gastronomicznych.

Przedsiębiorca działający na terenie Kazimierza zaskarżył przepisy dotyczące czasowego ograniczenia funkcjonowaniu ogródków gastronomicznych do sądu. Według niego, ustalone przed miejskich radnych godziny są dyskryminujące oraz ograniczają prawo własności i prowadzenia działalności gospodarczej. Skarżący uznał również, że niewłaściwie został użyty przepis dotyczący ustawy o ochronie zabytków (ochrona wizerunku przestrzeni).

12 lipca sąd administracyjny unieważnił zapisy dotyczące godzin funkcjonowania ogródków (niedziela – czwartek od 6 do 22, piątki i soboty od 6 do 24), a także zniósł zakaz pozostawienia ogródków poza godzinami ich funkcjonowania.

W uzasadnieniu WSA stwierdził m.in. to, że wprowadzenie ograniczenia czasowego w funkcjonowaniu ogródków gastronomicznych w żaden sposób nie służy ochronie krajobrazu kulturowego. Ogródki tak czy inaczej pojawiają się w przestrzeni, która jest chroniona.

Miasto zapowiedziało złożenie kasacji. – Zgodnie ze zleceniem Wydziału Kultury od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie radcy prawni będą wnosić skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Termin wniesienia skargi kasacyjnej upływa 30 sierpnia – informuje Joanna Dubiel z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto