Ogromne zainteresowanie studiami biznesowymi

fot. pexels.com

W ubiegłym roku Uniwersytet Ekonomiczny uruchomił nowy kierunek studiów – global business services, czyli usługi dla biznesu. Coraz więcej dużych firm i korporacji w Krakowie działa w tym obszarze. Kandydatów zainteresowanych podjęciem kierunku przybyło w tym roku ponad dwukrotnie.

W roku akademickim 2021/2022 90 kandydatów postawiło w pierwszej kolejności na nowy kierunek studiów – global business services (GBS). Na nadchodzący rok akademicki 2022/2023 na kierunek GBS aplikowało już 208 osób. Jeśli podsumujemy jednak chętnych, którzy wybrali ten kierunek zarówno w pierwszej, drugiej, jak i trzeciej kolejności, to odnotujemy 163 zainteresowanych w ubiegłym roku i już 403 w roku akademickim 2022/2023.

Tak rosnące zainteresowanie kierunkiem studiów przygotowujących do pracy w sektorze usług dla biznesu wcale nie dziwi. To od wielu lat nieustannie rozwijająca się branża, w której pracuje w Krakowie 80 tys. osób w niemal 250 centrach usług. Nowymi podmiotami na rynku są m.in. takie firmy, jak PepsiCo, Westinghouse czy Dyson.

– Większość osób niezwiązanych z rynkiem GBS ma fałszywy obraz pracy w tych firmach – dla nich pracownicy wykonują prostą, powtarzalną pracę i nie mają wpływu na biznes. Tak było kilka lat temu, kiedy sektor GBS startował w Krakowie, ale ostatnia dekada była czasem transformacji – teraz firmy zautomatyzowały proste procesy, a specjaliści GBS zatrudnieni w Krakowie skupiają się na pracy analitycznej, będąc doradcami i wspierając pierwszą linię firmy – komentuje Jarosław Dudoń z firmy Cisco.

comments powered by Disqus