Orlen uruchomi w Krakowie stację tankowania wodoru

fot. materiał prasowy

To będzie pierwsza stacja tankowania wodoru koncernu w Polsce – ma zostać uruchomiona w tym roku. Kolejne dwie pojawią się w Poznaniu i Katowicach w 2023 roku. Na stacji dostępne będą stanowiska do tankowania aut osobowych oraz autobusów.

Orlen przeznaczy do 2030 roku 7,4 mld zł na inwestycje, które umożliwią koncernowi rozwój w obszarze nisko- i zeroemisyjnego wodoru, opartego o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych. W efekcie, do końca tej dekady powstanie 10 hubów wodorowych, a kierowcy w Polsce, Czechach i na Słowacji będą mogli korzystać z sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru – czytamy w najnowszym komunikacje grupy Orlen.

– W ten sposób zmniejszymy o 1,6 mln ton emisję CO2. Już mamy silne kompetencje w rozwoju technologii wodorowych, poparte dużym doświadczeniem. Z kolei realizacja strategii w tym obszarze uplasuje nas jako partnera pierwszego wyboru w budowaniu gospodarki wodorowej w Europie Środkowo-Wschodniej – komentuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Do końca tej dekady grupa Orlen chce zainstalować około 0,5 GW nowych mocy wytwórczych wodoru, uzyskiwanych z odnawialnych źródeł energii oraz przetwarzania odpadów komunalnych. Osiągnięcie tego celu będzie możliwe dzięki budowie łącznie 10 hubów wodorowych, głównie w Polsce, ale też w Czechach. Będzie w nich wytwarzane około 60 kt nisko- i zeroemisyjnego wodoru rocznie.

Pierwszy hub wodorowy koncern uruchomił już w 2021 roku w Trzebini. Obecnie produkuje on szary wodór z przeznaczeniem dla transportu, natomiast docelowo wytwarzany będzie w nim niskoemisyjny wodór, pochodzący z odnawialnych źródeł energii. Kolejny hub powstaje we Włocławku. Rozpoczęcie produkcji zielonego wodoru jest w nim planowane w drugiej połowie 2023 roku. Dwa lata później uruchomiony zostanie hub w Płocku. Wytwarzany w nim zielony wodór będzie wykorzystywany w przemyśle i transporcie – komunikuje biuro prasowe Orlenu.

Stacja wodoru w Krakowie

Jak poinformował Orlen, w Polsce powstanie ok. 57 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru, na Słowacji 28, a w Czechach 26.

– Obecnie grupa Orlen posiada już dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech. W tym roku powstaną kolejne cztery: trzy w Czechach i jedna w Polsce, w Krakowie. Z kolei w 2023 roku planowane jest uruchomienie stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach. Na każdej z nich pojawią się stanowiska tankowania dla aut osobowych i autobusów – czytamy w komunikacie koncernu.

Do tankowania aut osobowych wykorzystywane będzie ciśnienie 700 barów, które pozwoli zatankować samochód do pełna w ciągu 5 minut. W praktyce do auta trafi ok. 5 kg paliwa, które umożliwi przejechanie nawet 700 km.

– Stacja Orlenu do tankowania wodoru będzie stacją mobilną i będzie przeznaczona do tankowania autobusów wodorowych Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Plany zakładają uruchomienie mobilnej stacji wodorowej w 2022 roku, dokładny termin będzie zależał od pozwoleń związanych z jej zabudową. Pragniemy podkreślić, że w pierwszej fazie będzie realizowany program pilotażowy przeznaczony tylko dla autobusów miejskich, ale docelowo PKN Orlen będzie zabiegał, aby stacja ta była dostępna także dla pozostałych użytkowników pojazdów wodorowych – poinformowało nas biuro prasowe firmy.