Ożywienie w budownictwie niemieszkalnym

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W pierwszym półroczu tego roku Małopolska zanotowała blisko 30-procentowy wzrost w oddanych powierzchni użytkowych niezamieszkałych.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym półroczu 2023 roku przekazanych do eksploatacji zostało 11,2 tys. nowych budynków niezamieszkalnych (m.in. hotele, obiekty sportowe, przemysłowe, biurowe czy budynki kultury). W sumie już w całym kraju jest 8 mln metrów kwadratowych powierzchni tego typu obiektów.

– W strukturze oddanej powierzchni przeważały budynki przemysłowe i magazynowe (58,8 proc.). Znaczące udziały miały także pozostałe budynki niemieszkalne (16,4 proc.) oraz budynki handlowo-usługowe (9,7 proc.) – informuje GUS. Porównując dane z zeszłego roku odnotowano wzrost oddanej powierzchni dla ogólnodostępnych obiektów kulturalnych, budynków szpitali, edukacyjnych i kultury fizycznej (o 6,9 proc.) oraz hoteli i budynków zakwaterowania turystycznego (o 5,8 proc.).

Jak się buduje w Małopolsce?

Najwięcej tego typu obiektów powstało w Wielkopolsce i na Mazowszu – kolejno 1,4 mln mkw. i 1,2 mln mkw. Podium z ponad 832 tys. mkw. zamyka Dolny Śląsk. Nasze województwo z ok. 400 tys. mkw. znalazło się na 7. miejscu i zarazem trzecim pod względem wzrostu w stosunku do I półrocza 2022 roku.

Przez ostatnie pół roku inwestorzy wybudowali 242 biurowce o łącznej powierzchni 326,5 tys. mkw. Z tej liczby Małopolska ma 14,7 proc. udziału i zajmuje trzeci miejsce w rankingu województw pod tym względem.

Biurowy Kraków nadal pozostaje w fazie rozwoju, choć jego tempo jest mniejsze. W związku z tym, współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się w nim na dość wysokim poziomie, ponad 18 proc. W pierwszym półroczu 2023 na krakowskim rynku przybyło około 43 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni – informuje Mateusz Strzelecki, Partner i Head of Tenant Representation w Walter Herz. W budowie jest ok. 100 tys. mkw., co oznacza trzykrotny spadek w stosunku przed czasami pandemii.

Małopolska jest też na trzecim miejscu w zestawieniu oddanej powierzchni handlowo-usługowej. – Województwami, na terenie których odnotowano największą nowo wybudowaną powierzchnię handlowo-usługową, były: wielkopolskie (12,9 proc. udziału w kraju), mazowieckie (12,3 proc.) i małopolskie (11,3 proc.) – wylicza GUS. W sumie w minionym półroczu powstało 1,3 tys. takich obiektów. Jeśli chodzi o obiekty przemysłowe, magazynowe i budynki gospodarstw rolnych, nasze województwo nie wyróżnia się w żadną ze stron.

Z dostępnych danych wynika też, że w planach budowy w Małopolsce pozostaje około 700 tys. mkw. powierzchni budynków niezamieszkalnych. To oznacza ponad 24-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu z zeszłego roku.