Na 18 działkach w krakowskich Zesławicach zabrzański deweloper chce zbudować nowe osiedle. Urząd jednak odmówił wydania decyzji środowiskowej.
W zeszłym roku magistrat zdecydował, że spółka Zesławice nie otrzyma decyzji środowiskowej. Firma chciała zbudować olbrzymie osiedle – bloki z garażami podziemnymi, a także szkołę z przedszkolem, kaplicę, mediatekę, pawilon handlowy i potrzebną do tego wszystkiego infrastrukturę komunikacyjną.
W 2020 roku Gazeta Krakowska podała, że rozważana była budowa konkretnie: 79 siedmiokondygnacyjnych bloków oraz 29 niższych, trzykondygnacyjnych budynków, w tym „bliźniaków”.
Urząd odmówił wydania decyzji środowiskowej z uwagi na niezgodność planowanego przedsięwzięcia ze studium, a także niezakończoną na tym terenie rekultywację (jej termin jest ustalony na 2027 rok). Spółka odwołała się, ale Samorządowe Kolegium Odwoławcze 3 lutego utrzymało decyzję prezydenta w mocy.
Jest to czwarte podejście spółki do uzyskania decyzji środowiskowej. Wcześniejsze trzy z 2019 roku pozostały bez rozpoznania. Firma może złożyć skargę do sądu administracyjnego.
Dawna kopalnia
Kluczowe jest bowiem to, że teren, o którym mowa to dawna kopalnia iłów „Zesławice”. Wydobywany od lat 50. ubiegłego wieku materiał służył pobliskiej cegielni do wytwarzania materiałów budowlanych dla powstającej Nowej Huty – zarówno osiedli, jak i samego zakładu metalurgicznego.
W 2013 roku właściciel tego terenu zobowiązał się do rekultywacji dawnej kopalni. Decyzją prezydenta Krakowa kierunek tych prac został ustalony na parkowo-rekreacyjny. A precyzyjniej: na tym obszarze miałby powstać park ekologiczny. Do tej pory jednak ustalony kierunek nie został zmieniony na zabudowę mieszkaniową.
O los tych ziem niedawno zapytał radny Łukasz Gibała (Kraków dla Mieszkańców). W odpowiedzi przeczytał w dużej mierze to, co streściliśmy powyżej. Dodatkowo wiceprezydent Stanisław Mazur poinformował, że co do tego terenu wpłynęły 34 wnioski z 66 postulatami do powstającego planu ogólnego.
– O wyznaczenie strefy zieleni i rekreacji wniesiono 36 postulatów, a o strefę otwartą 14; część z nich w treści wskazuje również na wykluczenie możliwości lokalizacji terenów elektrowni wiatrowych i biogazowni. Wniesiono także osiem postulatów o strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną i strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową jednorodzinną – poinformował wiceprezydent.
Aktualnie planiści rozważają kierunki przekształcenia tego terenu, a także skutki, jakie to przyniesie. Termin wyłożenia projektu Planu Ogólnego Miasta Krakowa planowany jest na pierwszą połowę tego roku.