Po miejskich samochodach czas na skutery

fot. materiały prasowe

Firma Scroot posiadająca sieć miejskich skuterów w Warszawie, planuje zainwestować również w Krakowie. Wszystko wskazuje na to, że w odróżnieniu od stolicy, w naszym mieście pojawią się pojazdy elektryczne. Debiut nowego miejskiego środka transportu odbędzie się prawdopodobnie w marcu.

Scroot to startup, który z ofertą skuterów spalinowych pojawił się w Warszawie kilka miesięcy temu. Mieszkańcy mogą wypożyczyć pojazd za pomocą aplikacji, a koszt użytkowania wynosi 49 groszy za minutę i kilometr. Warszawiacy mają również możliwość zawieszenia wypożyczenia. Taka usługa kosztuje 9 groszy za minutę.

Ważne powietrze

Wszystko wskazuje na to, że w odróżnieniu od stolicy, na ulicach Krakowa pojawią się skutery elektryczne. – Obecnie takie są plany. Jesteśmy po rozmowach z miastem i władze Krakowa są takiego zdania, że lepiej byłoby gdyby to były skutery elektryczne. Chodzi o jakość powietrza i zrównoważony rozwój – mówi LoveKraków.pl Michał Michalak, szef firmy Scroot.

Skutery wyjadą na ulice Krakowa najprawdopodobniej w marcu przyszłego roku. Początkowo do stolicy Małopolski przyjedzie od 50 do 100 jednośladów. Ze względu na rozmowy z producentami nie wiadomo jeszcze, jakie konkretne modele zaoferuje Scroot. Nie są znane także stawki jakie będą obowiązywać na terenie Krakowa. Wiadomo natomiast, że ze względu na szerszą możliwość zastosowania, skutery pozwolą na jazdę w duecie.

Deficyt stacji

Dużym wyzwaniem będą ograniczone możliwości związane z ładowaniem. – Przy obecnej infrastrukturze takich punktów w miastach jest bardzo mało, albo nie ma ich w ogóle. W grę wchodzi wymiana akumulatorów przez naszych pracowników – zdradza Michał Michałek.

O tym, ile jednorazowo będzie mógł pokonać skuter zadecyduje wybór modelu, na który zdecyduje się startup. – Najbardziej popularne są akumulatory, na których można przejechać od 60 do 80 kilometrów. Dążymy jednak do tego, aby to były większe zasięgi – dodaje.

Osoby, które będą chciały skorzystać z usługi muszą być posiadaczem prawa jazdy kategorii A, które daje uprawnienia na prowadzenie motocykla. Skutery będą mogli wypożyczać także kierowcy legitymujący się prawem jazdy kategorii B. Tu zaś pojawiają się już pewne obostrzenia. Pojazdy będą udostępniane tylko tym użytkownikom, którzy mają przynajmniej trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu samochodu.

comments powered by Disqus