Politechnika Krakowska i Fakro łączą siły

fot. Krzysztof Kalinowski
Politechnika Krakowska i frima Fakro zawarły umowę o strategicznej współpracy w zakresie inicjowania i realizacji wspólnych przedsięwzięć badawczych, związanych m.in z produktami oferowanymi przez sądeckiego lidera branży okiennej.

Współpraca Politechniki i Fakro trwa od wielu lat. Producent okien dachowych wielokrotnie korzystał z zaplecza badawczego uczelni i wiedzy jej pracowników, by weryfikować i ulepszać swoje produkty. Naukowcy z PK w certyfikowanych laboratoriach zajmowali się m.in. pomiarami oraz obliczaniem współczynnika przenikania ciepła okien dachowych z wykorzystaniem różnych metod naukowych, oceną produktów za pomocą kamer termowizyjnych czy obliczaniem współczynnika przewodzenia ciepła.

Umowa podpisana 7 lipca rozszerza kooperację i wyznacza jej strategiczne obszary. – Naszą współpracę – biznesu z nauką – wznosimy dzięki nowemu porozumieniu na wyższy poziom, opierając się na wspólnym przekonaniu, że musimy stale inwestować w rozwój, zarówno technologiczny, jak i rozwój kompetencji i świadomości ludzi – mówi prof. Andrzej Białkiewicz, rektor Politechniki Krakowskiej.

– Wspólne wyzwania, które podejmiemy z Fakro, dotyczyć będą m.in. realizacji projektów badawczo-rozwojowych w ramach prestiżowych programów unijnych. Liczymy, że zaowocują one m.in. wspólnymi zgłoszeniami patentów i wzorów użytkowych – dodaje rektor uczelni.

Eksperci z PK zajmą się m.in. poprawą izolacyjności cieplnej stosowanych rozwiązań, obliczaniem parametrów cieplnych przegród, badaniem produktów w komorze typu „woda-powietrze”, badaniem aerodynamicznym produktów w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej, obliczeniami wytrzymałościowymi części i elementów mechanizmów, wzornictwem przemysłowym, badaniami własności fizyko-mechanicznych materiałów, kompatybilnością materiałową, badaniami właściwości chemicznych materiałów, współpracą w powstawaniu nowych materiałów i technologii produkcji, projektowaniem automatyki.

Na kooperacji PK i FAKRO skorzystają również studenci i doktoranci. – Mamy dla nich szeroką ofertę wizyt studyjnych, praktyk zawodowych i staży w naszej firmie, a potem także atrakcyjne oferty pracy dla młodych inżynierów – zaznacza Sebastian Talarczyk, członek zarządu Fakro.

comments powered by Disqus