Połowa mieszkań w Krakowie zniknęła z rynku najmu po napływie uchodźców

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– W ostatnim czasie mamy do czynienia z ogromnym popytem na rynku najmu. Dla 16 badanych przez nas miast liczba aktywnych, unikalnych ogłoszeń internetowych mieszkań spadła w mniej niż miesiąc aż o 39%. W związku z tym rosną koszty najmu, które w Krakowie podskoczyły o 7% – czytamy w najnowszym raporcie firmy Expander Advisors i rentier.io.

Eksperci Expandera i rentier.io porównali dane z aktywnych internetowych ogłoszeń najmu tuż przez inwazją Rosji na Ukrainę (23 lutego) z tymi już po tym wydarzeniu (15 marca), aby ustalić, jak zmienił się rynek najmu po napływanie uchodźców z Ukrainy. Dane dotyczą ofert unikalnych, czyli po usunięciu duplikatów dotyczących tego samego mieszkania. Wśród 16 badanych miast liczba aktywnych ogłoszeń spadła z 19 095 do 11 717, a więc aż o 39%.

– Sytuacja w poszczególnych miastach jest bardzo różna. W ujęciu procentowym największe zmiany zaszły we Wrocławiu (-60%), Krakowie (-55%) i Rzeszowie (-46%). Najmniejszy spadek miał miejsce w Białymstoku (-22%), Toruniu (-24%) i Bydgoszczy (-24%) – przedstawia Jarosław Sadowski z Expandera.

Jeśli chodzi o liczbę ogłoszeń, to tu wyraźnie wyróżnia się Warszawa. W tak krótkim czasie zniknęły tam aż 2 593 oferty (z 7 524 do 4 931). Kolejny pod tym względem jest Kraków (-1 210) i Wrocław (-912).

Mimo że w Warszawie ubyło tak wiele ofert, to wciąż jest to miasto, w którym czeka najwięcej wolnych mieszkań. W momencie przeprowadzania badania (15 marca) było ich wciąż 4 931. W innych miastach jest ich zdecydowanie mniej. Na kolejnych miejscach po stolicy są: Kraków (982), Poznań (845), Katowice (795), Wrocław (610), Łódź (599), Szczecin (499) i Gdańsk (481). Co ciekawe, suma ofert z tych siedmiu miast jest mniejsza niż dla Warszawy.

– Tak ogromny wzrost popytu na najem sprawił, że zauważalnie podskoczył jego koszt. W ciągu mniej niż miesiąca we Wrocławiu średnia stawka podskoczyła aż o 12% (z 51 zł do 57 zł za mkw.). Na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się: Gdynia (+9%) i Łódź (+8%). Tylko w Sosnowcu najem staniał o 2% – wyjaśnia Anton Bubiel z rentier.io. W Krakowie stawka najmu zwiększyła się o 7% – z 46 zł/mkw. do 49 zł/mkw.

Dane dotyczące ogłoszeń zbierane były ze wszystkich największych portali ogłoszeniowych.

comments powered by Disqus