Polski Ład a PIT 2022 – co nowego czeka podatników

Polski Ład to pakiet przepisów, który ma pobudzić gospodarkę po pandemii COVID-19. I choć wprowadza zmiany i nowe rozwiązania w wielu dziedzinach życia społecznego, to jednak większość uregulowań dotyczy podatków. Zobacz, co czeka podatników w 2022 oraz dowiedz się, jak rozliczyć się z fiskusem według nowych zasad.

Polski Ład – droga do dobrobytu

Jak piszą twórcy Polskiego Ładu we wstępie, to kompleksowa strategia przezwyciężenia skutków pandemii COVID-19. To plan gospodarczej odbudowy kraju i nowa nadzieja na dobrą przyszłość. Chciałoby się powiedzieć za autorami, że to ma być wehikuł, który przeniesie nas do świata dobrobytu, tak od dawna przecież oczekiwanego. Trudno jednak już dzisiaj wyrokować, dokąd nas Polski Ład zaprowadzi. Niezależnie jednak od krytycznych ocen ekspertów i przedsiębiorców, wprowadza wiele rozwiązań korzystnych i ulg dla podatników.

Wyższa kwota wolna od podatku

I choć Polski Ład wprowadza zmiany w wielu dziedzinach życia społecznego (budownictwo mieszkaniowe, zdrowie, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, emerytury, prowadzenie działalności gospodarczej, rolnictwa), to jednak większość dotyczy podatków. Najważniejsza zmiana z punktu widzenia podatników rozliczających się za pomocą formularzy PIT-37 lub PIT-36 według skali podatkowej to podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. To znacząca zmiana, ponieważ w roku 2009 wynosiła tylko 3901, w 2017 ledwo 6600. Nieznacznie wzrosła także w 2019 do 8000 zł. Mimo jednoczesnej zmiany w sposobie odliczania składki zdrowotnej nowa regulacja będzie korzystna dla wielu podatników. Rozlicz e-deklaracje za rok 2022, a nowa kwota wolna zostanie naliczona automatycznie.

Wyższy próg podatkowy

Próg podatkowy nie był podwyższany od 12 lat, dlatego jego zmiana była tak oczekiwana. Do niedawna wynosił 85 528 tys. zł., Nowy Ład ustala go na poziomie 120 tys. zł. To bardzo korzystne rozwiązanie z punktu widzenia podatników średnio i lepiej zarabiających. Po prostu podatek w wysokości 32% zapłacą osoby tylko od dochodów powyżej tej kwoty.

Ulga dla klasy średniej

Klasa średnia to fundament stabilności systemu demokratycznego, dlatego rząd w trosce o tę grupę społeczną wprowadził rozwiązanie, które ma sprawić, że obciążenia związane z Polski Ładem dla niej będą neutralne względem roku 2021. To ulga dla osób z regularnymi dochodami (praca z tytułu umowy o pracę), zasadniczo powinna być uwzględniania w wypłacanej pensji, co miesiąc. Ulga dla klasy średniej obejmie osoby zarabiające pomiędzy 68 412 zł a 133 692 zł. I choć ulga obliczana jest według dość skomplikowanego wzoru, to nie powinno to być dużą trudnością dla osób zajmujących się zawodowo wyliczaniem pensji pracowników. Więcej o uldze dla klasy średniej można przeczytać w serwisie Podatnik.info.

Składka zdrowotna

Zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej to najczęściej komentowana regulacja Polskiego Ładu. Wynika to z faktu, że tutaj zmiana jest dość zasadnicza. Według nowych przepisów osoby zatrudnione na umowę o pracę nie będą mogli jej odliczyć od podatku, czyli nie pomniejszy ona zaliczki na podatek. Składki zdrowotnej w wysokości 9% nie będą mogli odliczyć także emeryci i renciści. Do niedawna było to możliwe. Jednak jak deklarują autorzy Polskiego Ładu, mimo tej zmiany (niekorzystnej dla podatnika niewątpliwe) większość podatników nie musi się tym martwić. Tę stratę zrekompensuje im zysk wynikający z podwyższenia kwoty wolnej.

PIT-0 dla emerytów

Nowa ulga dla emerytów ma ich zmobilizować do dłuższej pracy zawodowej. W dobie zapaści demograficznej i braku pracowników na rynku w wielu branżach gospodarki wydaje się, że to korzystne rozwiązanie nie tylko dla całego systemu, ale także i emerytów. PIT-0 Dotyczy osób, które nabyły prawo do pobierania świadczenia emerytalnego, ale jeszcze nie przechodzą na emeryturę, ponieważ wciąż pracują i osiągają dochody. Jeśli ich dochody nie przekroczą kwoty 115 528 tys. zł., to będą zwolnione z podatku.

Podsumowanie

Polski Ład zmieni nieco sposób rozliczania deklaracji podatkowych. Jednak nie na tyle, aby nie poradził sobie z tym zadaniem przeciętny podatnik. Warto chwilę się pomęczyć, aby cieszyć się większymi pieniędzmi w kieszeni.

comments powered by Disqus