Ponure bloki nabiorą kolorów

Trzy bloki przy ulicy Rozrywka na Prądniku Czerwonym od wielu lat straszyły swoim wyglądem. Brak nowej elewacji i ocieplenia przeszkadzał wielu mieszkańcom, jednak ze względu na wysokie koszty remontu podjęcie decyzji o modernizacji było trudne. Teraz widać już pierwsze efekty prac.

Bloki pod numerami 20,22,24 były oddane do użytku w latach 1992-1993. Od początku wchodzą one w skład Spółdzielni Mieszkaniowej Pracowników Nauki, której nazwa ma już znaczenie historyczne. Pierwotnie, gdy powstawała spółdzielnia, jej członkowie byli głównie pracownikami akademickimi. Obecnie ze względu na nowych nabywców na rynku wtórnym, struktura mieszkańców jest mocno zróżnicowana.

Duży koszt całej inwestycji powodował, że podjęcie decyzji nie było łatwe. Ostatecznie ustalono z mieszkańcami, że docieplone zostaną ściany zewnętrzne budynków i pokryje je nowa elewacja.

– Należało zabezpieczyć ściany zewnętrzne przed działaniem środowiska. W końcu mieszkańcy się na to zdecydowali. Wiadomo, że są to duże koszty, więc długo trwało zanim decyzja została podjęta. W naszej spółdzielni jest taka zasada, że to mieszkańcy decydują, o ile to nie jest taka sytuacja, która wymaga odgórnej decyzji – mówi Jolanta Michalczyk ze spółdzielni mieszkaniowej Pracowników Nauki.

Każdy blok chciał poczuć zmianę

Przy ulicy Rozrywka widoczne są już pierwsze efekty. Ściana jednego z bloków już jest pokryta nową elewacją. Do końca roku zostanie wyremontowanych sześć ścian na trzech budynkach. Dopiero, gdy pozyskane zostaną kolejne środki finansowe, remont będzie kontynuowany. Może to potrwać nawet kilka lat. Trudno również ocenić, ile pochłonie cały remont, ponieważ dalsze wydatki będą ustalane z wykonawcą przyszłych prac.

– Rozpoczęliśmy remont w każdym budynku, ponieważ takie było życzenie mieszkańców na zebraniu. Chcieliśmy po kolei robić każdy budynek, jednak lokatorzy powiedzieli nie. Chcą, żeby coś było robione w każdym budynku. Robimy ściany szczytowe, a od strony północnej jeszcze fragmenty do pierwszych balkonów na ścianach podłużnych. Zakres prac jest taki, jak widać na pierwszym budynku. Tak samo w tym roku będą wyglądały pozostałe – tłumaczy przedstawicielka spółdzielni mieszkaniowej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony
News will be here