Prezes firmy budowlanej: Przestańmy narzekać na brak kadry. Sami wyszkolimy fachowców

Podczas gdy branża budowlana przeżywa pokryzysowy rozkwit, w Polsce zaczyna brakować wykwalifikowanych absolwentów. W odpowiedzi na niedostatki kompetencji i doświadczenia, krakowska firma GT Construction organizuje płatny staż “Solidna konstrukcja kariery”. O nim i o sytuacji w branży rozmawiamy z prezesem zarządu, Alanem Goss.

Branża budowlana od lata przeżywa boom, ale mówi się, że brakuje jej fachowców.

Alan Goss, Prezes Zarządu GT Construction: W tym roku zanotowaliśmy w branży budowlanej duże odbicie w poziomie inwestycji w porównaniu z ubiegłym rokiem. Brak kadry, który jest widoczny od kilku lat w tym roku szczególnie daje się we znaki firmom budowlanym. Problemem branży jest niedostateczny poziom kształcenia fachowców.

Dotyczy to wyłącznie pracowników wyższego szczebla?

Obecnie trudno nie tylko o fachowców na stanowiskach inżynierskich, ale także o pracowników fizycznych. W branży budowlanej można zaobserwować duży napływ pracowników z zagranicy. To właśnie dzięki nim wiele kontraktów udaje się zrealizować. W GT Construction mamy stały zespół fachowców, którzy współpracują z nami od wielu lat. Darzymy ich dużym zaufaniem. Cieszymy się, że mamy tak zgrany i lojalny zespół.

To kogo aktualnie najbardziej brakuje? Fachowców, ale na najniższych stanowiskach, czy może inżynierów budowlanych?

Według szacunków, które pojawiają się w prasie w branży budowlanej brakuje do pracy około 60 tys. osób. Braki w kadrze można dostrzec w każdej z tych grup zawodowych i jest to zjawisko, które dotyczy właściwie wszystkich firm w branży, niezależnie od ich wielkości i specjalizacji.

Zwłaszcza w ostatnich miesiącach obserwujemy ogromny popyt na usługi budowlane - jak Państwo radzicie sobie z tak ogromnym zapotrzebowaniem na rynku?

To prawda - na rynku aktualnie jest bardzo dużo zleceń. Prowadzimy preselekcje podpisywanych kontraktów, wspólnie oceniając ryzyko oraz rentowność Projektu.

Wybieramy te o akceptowalnej rentowności oraz wysokim bezpieczeństwie transakcji. Chcemy być pewnym i wiarygodnym kontrahentem, ale tego samego oczekujemy od naszych partnerów biznesowych. Często Kontrakt, który na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo intratny - właśnie po takiej analizie okazuje się kulą u nogi obarczoną zbyt dużymi ryzykami. Staramy się działać w komitywie. Decyzja nigdy nie są jednoosobowe - podejmujemy je wspólnie wsłuchując się w głosy pracowników na różnym stanowiskach.

Według badań, każdego roku polskie uczelnie wydają ponad 5500 absolwentów budownictwa. Czego brakuje takim świeżo upieczonym kandydatom?

Przede wszystkim brakuje im praktycznego doświadczenia. Wielu ze studentów próbuje w okresie studiów odbyć praktyki lub staże jednak często są one mało efektywne. Wynika to np. z podejścia osób, które są opiekunami praktyk, zbyt krótkim okresem ich trwania.

W GT Construction podeszliście do tematu w sposób iście pozytywistyczny, zapraszając zarówno studentów, jak i absolwentów do programu “Solidna konstrukcja kariery”.

Jesteśmy otwarci na współpracę z osobami o różnym poziomie wiedzy i doświadczenia. Program “Solidna konstrukcja kariery” ma nie tylko dać szansę zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych, ale również zagwarantuje pracę najlepszym z nich. W GT Construction skrupulatnie dobieramy opiekunów praktyk, opracowujemy zadania, które będą wykonywane oraz dajemy dłuższy czas na zaznajomienie się ze specyfiką stanowiska. Minimalny okres stażu, na który zapraszamy to 3 miesiące, do nawet pół roku.

Na czym polega staż i co, poza wskazanym doświadczeniem zyskują uczestnicy?

„Solidna konstrukcja kariery” to program płatnych staży, którego uczestnicy pod okiem naszych pracowników, doświadczonych inżynierów przygotowują się do wykonywania zadań w wybranych obszarach budownictwa. Zdobycie doświadczenia w pracy przy realnych projektach to oczywiście nie jedyna korzyść. Praktyka zaliczana jest również do uprawnień budowlanych, a stażyści za swoją pracę będą dostawać wynagrodzenie, co nie jest standardem w branży budowlanej.

Jakie specjalizacje może wybrać uczestnik?

Dajemy wybór między działem przygotowania produkcji a działem realizacji budowy. Oba są kluczowe dla naszej działalności, ściśle ze sobą współpracujące.

W każdym z działów stażysta będzie pracował pod okiem doświadczonego inżyniera, opiekuna stażu.

Wyobraźmy sobie pracę stażysty w GT Construction. Proszę opisać jak może wyglądać.

Jeszcze przed rozpoczęciem stażu w GT Construction stażysta otrzyma od nas plan działań w pierwszym dniu, w pierwszym tygodniu i w pierwszym miesiącu współpracy. Zadania stażysty będą uzależnione od okresu stażu a także od działu, który wybierze. W pierwszym okresie stażysta będzie zapoznawał się z procedurami i zadaniami działu, a wraz z zaawansowaniem chcielibyśmy, aby przejmował coraz bardziej odpowiedzialne funkcje. Osoba, która wybierze “Dział przygotowania produkcji” będzie miała możliwość zajmować się przedmiarowaniem, tworzeniem kosztorysów i budżetów a także planowaniem i kontraktowaniem robót budowlanych. Z kolei w “Dziale realizacji budowy”, pod nadzorem doświadczonych kierowników robót, stażyści będą koordynowali pracę brygad budowlanych, planowali roboty, tworzyli zamówienia i brali udział w odbiorze robót.

Udział w stażu to dla Was i kandydatów szansa na “wychowanie” przyszłej kadry?

Tworząc nasz autorski projekt “Solidna konstrukcja kariery”, zastanawialiśmy się na każdym kroku - czego nam jako studentom brakowało w takich praktykach?

Jak my chcielibyśmy, żeby wtedy wyglądała taka praktyka kończąc studia?

I przede wszystkim - czego chcielibyśmy się nauczyć w tak krótkim czasie? Chcemy pokazać im dobre praktyki i przekazać wiedzę, a przy tym dostrzec kandydatów, którzy mają duży potencjał i mogliby z nami zostać na stałe. Cieszy nas jednak myśl, że nawet jeżeli po stażu nasze drogi się rozejdą to “nasz wychowanek” zdobędzie praktyczne umiejętności, które będzie mógł wykorzystać na rynku pracy.

Farmy wiatrowe w Wielkopolsce, linie kolejowe na Śląsku, funkcjonalne osiedla w Małopolsce - to Wasze flagowe inwestycje. Uczestnictwo w ich realizacji jest elementem stażu?

Te inwestycje to już historia - przed nami rok 2022 i masa nowych, równie ciekawych projektów. Ale tak, uczestnicy stażu stają się pełnoprawnymi członkami naszego zespołu. Biorą udział w życiu firmy i projektów na równi z doświadczoną kadrą kierowniczą. Zobaczą świat budownictwa “pełną gębą” - nie tylko tą pasjonującą część, ale także wyzwania z jakimi zmagamy się na co dzień. To ma być naprawdę fajnie i efektywnie spędzony czas. Chcemy odczarować mit “stażu, na którym jest się odpowiedzialnym za obsługę ekspresu do kawy”.