Prolog OEES: Dzień krakowski

20 listopada na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie odbędzie się Prolog OEES: Dzień Krakowski, który poprzedza Kongres Open Eyes Economy Summit. Jedyny w swoim rodzaju kongres ekonomiczny, w którego ramach udowadniamy, że biznes i gospodarka nie tylko mogą, ale powinny opierać się na wartościach społecznych – piszą organizatorzy.

– Kilka ostatnich lat przeżyliśmy w stanie niepewności. W nawarstwionych kryzysach, zagubieniu kulturowym, w szczelinie między tym na co mamy wpływ, a tym co od nas niezależne i nieprzewidywalne – informują organizatorzy.

Tematem przewodnim tegorocznego kongresu OEES jest energia społeczna. W niedzielę 15 października 2023 doświadczyliśmy wszyscy jej eksplozji. Przy urnach wyborczych dowiedzieliśmy się o sobie, że jesteśmy lepsi niż ocenialiśmy. Frekwencja wyborcza była obywatelskim zrywem, reakcją na ostatnie lata i nadzieją na lepszą Polskę. A zaangażowanie tysięcy osób w kampanie profrekwencyjne i kontrolę wyborów dały silny sygnał, że chcemy mieć wpływ na swoje otoczenie i naszą wspólną przyszłość. Potężna mobilizacja społeczna sprawiła, że władzę oddaje rząd łamiący umowy i zasady. Tak się składa, że pierwsza edycja OEES odbyła się w 2016 roku, tuż po przełomowych wyborach parlamentarnych. To buduje silne ramy kontekstowe dla edycji tegorocznej. Wyborcze świadectwo to dla nas wszystkich impuls do przemyślenia przeszłości i wyobrażenia sobie naszej przyszłości. Na wielu poziomach.

Teraz musimy wypełnić pole między narracjami symbolicznymi a mozaiką punktowych deklaracji i oczekiwań wyartykułowanych podczas minionych 8 lat i ostatnich kampanijnych miesięcy. To obszar rozwiązań systemowych, polityk publicznych, nowych instytucji i dystrybucji władzy na różnych poziomach państwa. Musimy stworzyć nowe reguły gry, a przywództwo mobilizacyjne zastąpić przywództwem rozwojowym.

Sygnał społeczny, który do nas płynie znad urn wyborczych ma charakter energetyczny i mobilizacyjny. Jest wezwaniem do wspólnej pracy i wzięcia odpowiedzialności za naszą przyszłość. Podczas naszego spotkania chcemy ten sygnał dobrze odczytać.

Wydarzeniu przewodzić będą trzy bloki tematyczne:

  • My, Naród. Jakie najważniejsze komunikaty dostaliśmy od obywateli
  • Samorząd szyty na nową miarę. Czego oczekuje lokalny suweren
  • Kraków 2023 + Nowy horyzont

Wydarzenie jest darmowe, więcej szczegółów i rejestracja na stronie https://kongres.oees.pl/prolog-2023/