Proteza wspinaczkowa dla kolegi ze studiów

fot. materiał prasowy

Powstające rozwiązanie jest odpowiedzią na potrzeby Kamila Warchoła, studenta AGH, który w wyniku amputacji stopy posługuje się odpowiednio dobraną protezą, która jednak w pełni nie pozwala mu uprawiać ulubionej dyscypliny sportowej.

Studenckie Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping, działające przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki zajmujące się projektowaniem i prototypowaniem przy użyciu technologii przyrostowych. Tym razem studenci podjęli się ambitnego zadania opracowania spersonalizowanej protezy stopy na potrzeby kolegi ze studiów.

W pierwszej kolejności studenci sprawdzą wady i zalety wybranych materiałów możliwych do zastosowania podczas tworzenia protezy stopy. W ramach prac studenci przeprowadzą także analizę rozkładu pola odkształceń oraz określą miejsca największej deformacji stopy osoby pełnosprawnej i stopy protezowej podczas wykonywanej pracy na ściance wspinaczkowej. Efektem ich prac będzie model stopy protezowej wykonany w oparciu o technologię druku 3D.

Wnioski z projektu będą przydatne dla projektantów i twórców spersonalizowanego asortymentu protetycznego. Długofalowym celem projektu jest stworzenie stopy protezowej o lepszych parametrach mechanicznych, uproszczonym sposobie jej zakładania oraz wytwarzania.

– Część dyscyplin sportowych może być uprawiana przy użyciu protez do codziennego użytku. Istnieją jednak dyscypliny, gdzie standardowe protezy nie spełniają swojego zadania. Bardzo zależało mi na tym, aby móc uprawiać wspinaczkę ściankową. Zwróciłem się z tym zagadnieniem do moich koleżanek i kolegów ze studiów – komentuje Kamil Warchoł, student AGH, który porusza się przy użyciu protezy stopy.