Przebudowa ulicy potrafi zniweczyć niejeden biznes

ulica krakowska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Remont dróg w sercu miasta utrudnia codzienne funkcjonowanie zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom. Przebudowa ulicy Krakowskiej jest tego najlepszym przykładem.

Gastronomia, sklepy z odzieżą, biżuterią, elektroniką czy zdrową żywnością – wszystkie te miejsca ucierpiały wskutek prowadzonych prac budowlanych na ulicy Krakowskiej. Należy jednak pamiętać, że prócz remontu, wiele innych czynników miało wpływ na podupadające firmy, w tym pandemia koronawirusa i związane z tym obostrzenia.

– W trakcie przebudowy Krakowskiej ruch w naszym salonie spadł o 70 procent. Remont był przedłużany w nieskończoność, ruch na tej ulicy obecnie nie istnieje, a jego odbudowanie potrwa zapewne kilka lat – mówi przedstawiciel serwisu telefonów zlokalizowanego przy ul. Krakowskiej.

Nasz rozmówca jest przekonany, że zmniejszona liczba klientów jest wynikiem przede wszystkim remontu drogi. – Od momentu pojawienia się pandemii koronawirusa ruch obniżył się u nas o dodatkowe 10 proc., ale to prace budowlane głównie spowodowały, że ulica Krakowska zaczęła „umierać” – dodaje.

Podobnego zdania są również inni przedsiębiorcy z Krakowskiej. – Przebudowa ulicy do tego stopnia wpłynęła na naszą działalność, że we wrześniu ubiegłego roku byliśmy zmuszeni zamknąć nasz punkt, mimo świetnej lokalizacji tuż obok przystanku autobusowego – tłumaczy rzecznika jednego z lokali gastronomicznych.

Miasto na straży przedsiębiorców

Zarząd Dróg Miasta Krakowa podkreśla, że zdaje sobie sprawę z utrudnień, jakie wystąpiły podczas remontu ulicy Krakowskiej dla działających w tym rejonie firm, choć przypomina, że po zakończeniu prac firmy skorzystają na lepszej infrastrukturze.

W jaki sposób miasto wsparło przedsiębiorców podczas remontu? – Zapewniliśmy parking dla tych przedsiębiorców, którzy nie mogli parkować na terenie posesji oraz zadbaliśmy o możliwość przemieszczania się pieszych wzdłuż ulic – informuje Michał Pyclik z ZDMK.

Zanim prace się rozpoczną, ZDMK informuje o tym fakcie mieszkańców i firmy zlokalizowane w obrębie remontowanej ulicy. W przypadku ulicy Krakowskiej były to dwa tygodnie przed ich rozpoczęciem. – Na miejscu był punkt informacyjny, który przyjmował uwagi przedsiębiorców i zapoznawał ich z organizacją ruchu – mówi Michał Pyclik.

Mimo publikowanych obwieszczeń nt. remontu ulicy Krakowskiej, przedsiębiorcy skarżą się, że nikt wyraźnie im tego faktu odpowiednio wcześnie nie zaanonsował.

Remont drastyczny w skutkach

Na przestrzeni ostatnich lat, kiedy prace nad przebudową Krakowskiej trwały, mogliśmy zaobserwować, jak przeróżne sklepy i lokale usługowe upadały czy też powstawały.

Michał Pyclik podaje, że jeszcze przed samym rozpoczęciem prac, przy Krakowskiej było ponad 20 pustych lokali. – Rotacja jest czymś normalnym i nie zależnym tylko od remontów – dodaje.

– Dziury, kałuże, błoto, wykopy, brak możliwości dojścia – opisuje remont ulicy Krakowskiej przedstawiciel Kawiarni Literackiej. – Niejednokrotnie musieliśmy zamknąć lokal z uwagi na uszkodzenie instalacji wodociągowej przez robotników. Mnóstwo przedsiębiorców zniknęło stamtąd w ciągu pierwszego roku od rozpoczęcia prac.

Zarząd dróg informuje jednak, że w razie problemów zgłaszanych przez przedsiębiorców, urzędnicy rozwiązywali je na bieżąco w porozumieniu z kierownikiem budowy.

– Każdy omijał tę ulicę z daleka – kurz, brud, utrudniony dostęp. Remont Krakowskiej był nieunikniony. Co sprytniejsi przenieśli się na bardziej uczęszczane ulice, ale my musieliśmy zostać i przeczekać – wyjaśnia przedsiębiorca z Cukierni pod Arkadami.

Obniżony czynsz

Zarząd Budynków Komunalnych informuje, że przedsiębiorcy wynajmujący lokale od Gminy Miejskiej Kraków mogą wystąpić o czasowe obniżenie czynszu, jeśli najem odbywa się w budynku przy pasie drogowym, na którym prowadzone są roboty remontowe i inwestycyjne.

Aby móc ubiegać się o takowe obniżenie stawki czynszowej, remont pasa drogowego musi trwać dłużej niż 30 dni, remontem musi być objęty odcinek pasa drogowego o długości powyżej 50 metrów lub w wyniku prowadzonych robót musi zostać wstrzymany ruch pojazdów lub ruch dla pieszych.

Jeśli jedno z powyższych kryteriów zostanie spełnione, czynsz za najem lokalu ulega obniżeniu od 20 do nawet 50 procent w zależności od poziomu wyłączenia danej drogi z ruchu.

Jeśli chodzi o ulice Krakowską, to ZBK udzieliło obniżki stawki czynszowej najemcom lokali sytuowanych w budynkach przy ul. Krakowskiej 11 oraz ul. Krakowskiej 29/ul. Węgłowej 1. ZBK administruje w sumie 27 lokalami użytkowymi usytuowanymi w czterech budynkach przy ul. Krakowskiej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus