Rozliczenie z ZUS. Ostatni dzwonek dla emerytów, którzy dorabiali

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do 1 marca wcześniejsi emeryci i renciści, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń, mają czas by poinformować ZUS o dodatkowych przychodach.

Emeryci (osoby, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego) i renciści, którzy pracowali w 2020 r., powinni do poniedziałku 1 marca powiadomić ZUS o swoich przychodach i o wybranym systemie rozliczeniowym – miesięcznym lub rocznym.

Ważne informacje

Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy, który zatrudnia emeryta lub rencistę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzący działalność gospodarczą) powinny dostarczyć oświadczenie o wysokości przychodu.

W przypadku prowadzących pozarolniczą działalność za przychód uważa się podstawę wyliczenia składek na ubezpieczenia społeczne. Zaświadczenie/oświadczenie należy przekazać do placówki ZUS, która wypłaca emeryturę lub rentę.

– ZUS jest zobowiązany do przeprowadzenia rozliczenia przychodów według wariantu korzystniejszego dla świadczeniobiorcy - rocznego lub miesięcznego. Aby umożliwić rozliczenie świadczenia w najkorzystniejszy sposób, warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Jeśli nawet w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został, rozliczenie w skali roku może nie powodować żadnych skutków finansowych – informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS województwa małopolskiego.

Kiedy świadczenie zostaje zawieszone?

W przypadku, kiedy świadczeniobiorca nie poinformuje o przychodach, ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia. A w niektórych sytuacjach nawet wystąpić o zwrot nienależnie pobranych świadczeń, gdyż przychód emeryta albo rencisty powoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

Obniżeniu podlega emerytura/renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Zawieszenie świadczenia jest wówczas, kiedy przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

– Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą zarabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS o swoich przychodach. Dotyczy to również osób, które pobierają z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową i renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń – podsumowuje rzecznik ZUS.