State Street przejmuje Brown Brothers Harriman. Co z oddziałem w Krakowie?

oddział BBH przy ul. Klimeckiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

State Street zawarło umowę dotyczącą przejęcia części usługowej firmy Brown Brothers Harriman o wartości 3,5 mld dolarów. Obie korporacje mają swoje oddziały w Krakowie, zatrudniające tysiące pracowników. Jak to połączenie wpłynie na lokalny rynek pracy?

Korporacje ogłosiły na początku września, że zawarły ostateczną umowę dotyczącą przejęcia przez State Street działalności BBH Investor Services, w tym jej usług powierniczych, księgowych, administrowania funduszami, rynkami globalnymi i usługami technologicznymi za 3,5 mld dolarów w gotówce.

– Po transakcji, BBH będzie nadal samodzielnie zarządzać swoimi odrębnymi działami Private Banking i Investment Management – czytamy w komunikacie State Street. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca roku, do tego czasu obie firmy będą funkcjonować jako dwie niezależne instytucje.

– Połączenie naszej firmy z BBH Investor Services pomoże umocnić naszą pozycję. Pozwoli nam także rozwinąć relacje z zarządcami i właścicielami aktywów oraz zwiększyć nasze możliwości i skalę działania. Ponadto wraz z BBH Investor Services przejmujemy wielu pracowników – powiedział Ron O'Hanley, prezes i dyrektor generalny State Street Corporation.

Po sfinalizowaniu transakcji, pracownicy BBH Investor Services zostaną pracownikami State Street. Kierownictwo wyższego szczebla przejdzie do State Street na stanowiska zarządcze, a Seán Páircéir, obecnie partner i dyrektor generalny Investor Services w BBH, dołączy do zarządu State Street – poinformowała firma.

Nie będzie zwolnień, przynajmniej na razie

State Street przejmuje działalność usługową BBH, a zatem i krakowskie centrum usług firmy zajmujące się oferowaniem usług w zakresie technologii, operacji i obsługi klienta dla biznesu. Według nieoficjalnych informacji, w biurze Orange Office Park w Krakowie pracuje ok. 1000 pracowników – oni też zostaną pracownikami State Street.

Zapytaliśmy firmy, czy w związku z nadchodzącym przejęciem BBH możemy się spodziewać redukcji zatrudnienia? Czy logo BBH zniknie z obiektu przy ul. Klimeckiego i zastąpi je State Street? Jakie konsekwencje wywoła to przejęcie na lokalnym rynku pracy?

– Nie przewidujemy redukcji zatrudnienia w wyniku tej akwizycji w krótkim okresie. Cieszymy się, że na jej skutek powiększymy grono niezwykle utalentowanych pracowników – odpowiedział zdawkowo dyrektor lokalnego oddziału Scott Newman, a także członek zarządu State Street w Polsce.

State Street rozpoczął swoją działalność w Krakowie w 2007 roku, ale krakowski oddział firmy został otwarty dopiero w 2012 roku. Teraz State Street prowadzi swoje centra usługowe w Centrum Biurowym Kazimierz oraz w biurowcu .big przy ul. Kapelanka. Obecnie korporacja zatrudnia ponad 6 tys. osób w Krakowie i Gdańsku.

comments powered by Disqus