Sukcesja po polsku. Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości z ofertą dla przyszłych sukcesorów

W polskim prawie od niedawna istnieje narzędzie potencjalnie usprawniające przekazywanie przedsiębiorstw swoim następcom, czyli sukcesorom. Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach w tym zakresie w ramach Projektu „Małopolska Sieć Sukcesorów SUKCES-JA!”.

– Sukcesja polega na tym, że gdy właściciel danej firmy planuje zakończenie działalności, może swój biznes przekazać następcy. Może to być syn, córka, ale również wyróżniający się pracownik. Trudno jest jednak przekonać potencjalnych następców do tego, zwłaszcza w małych i średnich przedsiębiorstwach – mówi Janusz Kowalski prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie.

Dziedzictwo

– Bardzo dużo mówi się na temat sukcesji, bo to jest bardzo dobra idea, i chcielibyśmy, aby w naszym kraju ten temat się rozwijał i aby przedsiębiorstwa miały ciągłość. Mało tego, jest to też szansa na to, by pewne działalności nie zanikały, zwłaszcza te potrzebne społeczeństwu – podkreśla prezes Kowalski.

– Przed wojną lub nawet bliżej – w czasach słusznie minionych – gdy wycofywał się prowadzący firmę właściciel, a miał dobrego i zaufanego pracownika, przekazywał mu ją. Jednak warunkiem było pozostawienie pierwotnej nazwy. Dlatego widniały szyldy z napisem np. „Leopold Stopa, dawniej Zając”. Również w Krakowie mamy tego żywe przykłady: na ul. Szewskiej jest zakład jubilerski i sklep z antykami. Prowadził to pan Kosek, ale to było trzy pokolenia temu. Po Kosku zakład prowadził jego pracownik, a teraz prowadzi jego bratanek – opowiada Janusz Kowalski.

Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że niecałe 10 proc. potencjalnych sukcesorów jest zainteresowana dalszym prowadzeniem firmy. Często wynika to z obaw przed prowadzeniem biznesu, na to jest jednak rada – edukacja i doradztwo.

MIRiP w Krakowie prowadzi nabór do bezpłatnego cyklu szkoleń w tym zakresie. „Małopolska Sieć Sukcesorów SUKCES-JA!” to już druga edycja programu. Z poprzedniej skorzystało kilkanaście osób. – Oprócz merytorycznej dawki wiedzy na temat sukcesji, uczestnicy nawiązali ze sobą kontakty, które mogą w przyszłości zaprocentować – mówi Tomasz Kowalik zastępca dyrektora Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie.

Potężna dawka wiedzy i nowe kontakty

Uczestnicy podczas warsztatów nie tylko mogli wymienić się doświadczeniami, ale również otrzymali dużo wiedzy merytorycznej z zakresu doradztwa podatkowego i prawa pracy.  – Dowiedzieli się m.in. tego, jak wygląda proces sukcesyjny od momentu złożenia wniosku o powołaniu zarządu sukcesyjnego, jak zmieniają się formy opodatkowania – wymienia Kowalik.

– To naprawdę duża dawka profesjonalnej wiedzy, za którą uczestnicy musieliby zapłacić, a ten projekt jest bezpłatny – podkreśla.

Kto może się zgłosić do naboru, który jest otwarty do 30 września tego roku? Każdy, kto jest zainteresowany tematem sukcesji we własnej firmie. Warunkiem nie jest jednak jej posiadanie – program jest bowiem skierowany również dla młodych osób, które myślą o własnym biznesie. – Szukamy takich ludzi, którzy mają wizję na sukcesję. Mogą to być osoby bardzo młode, bo chcemy ich zarażać wizją prowadzania własnej firmy – stwierdza Tomasz Kowalik.

Spotkania w ramach tegorocznej edycji warsztatów „Małopolskiej Sieci Sukcesorów Sukces-ja” będą odbywać się raz w tygodniu, w czwartki, w godzinach od 17 do 21 w iLab Eurokreator przy ul. Przemysłowej 13/1U. Pierwsze spotkanie jest zaplanowane na 19 października. Szczegóły projektu oraz formularze zgłoszeniowe na www.izba.krakow.pl/sukcesja

Projekt realizowany w ramach realizacji zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze „Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości” pn. „Małopolska Sieć Sukcesorów”.