„Szkieletor” będzie gotowy pod koniec czerwca. „Epidemia nas oszczędza” [ZDJĘCIA]

W maju zostaną zamontowane złote wstawki na najwyższych piętrach wieży fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Elewacja budynku została ukończona. Teraz czekamy na złote wstawki, które w maju zostaną zamontowane na najwyższych piętrach. Główny plac przed kompleksem uprzątnięto, a budowa jest już na ukończeniu. – Chcemy, aby najemcy zaczęli się wprowadzać pod koniec czerwca – mówi Magdalena Zielińska-Warszawa, członkini zarządu GD&K Group, inwestora Unity Centre.

Zgodnie z umową budynek miał osiągnąć „stan surowy zamknięty” wraz z końcem roku 2019
, tak się jednak nie stało. Ten etap inwestycji osiągnięto dopiero przed Wielkanocą, jak informuje inwestor.

W związku z niedotrzymaniem warunków umowy miasto postanowiło nałożyć karę na inwestora, która nie została jeszcze wyegzekwowana. – Obowiązuje nas klauzula poufności, jednak mogę powiedzieć, że sprawa jest w toku. Odbyły się wizje lokalne z udziałem urzędników, którzy są za to odpowiedzialni. Pokazaliśmy im nasze dokumenty i harmonogramy. Liczymy na to, że sprawa zostanie wkrótce rozwiązana – wyjaśnia Zielińska.

Złoty „Szkieletor”

Jak możemy zaobserwować na wizualizacjach, na najwyższych piętrach Unity Tower znajdą się wkrótce złote wstawki, według inwestora dodające „szlachetności” wieży. W istocie to będzie blacha, stop metali o złotym kolorze.

– Złote wstawki będą na elementach pionowych, które zostaną umiejscowione na najwyższych piętrach wieży. Te elementy już istnieją, natomiast czekają na wypełnienie z blachy. To będzie prawdopodobnie stop mosiężno-miedziany o złotym kolorze, którego montaż rozpocznie się 4 maja – informuje dalej Zielińska.

Koniec

W grudniu inwestor poinformował nas, iż podpisano wówczas umowy na ponad 60 proc. dostępnej powierzchni. Spodziewano się, że 90 proc. najmu to tylko kwestia czasu, jednak wirus nieco pokrzyżował plany. – Nikt się do tej pory nie wycofał. Dalej prowadzimy rozmowy. Gdy gospodarka zacznie się otwierać, to wtedy sfinalizujemy umowy i osiągniemy oczekiwany przez nas pułap – mówi inwestor.

– Jeżeli nic się nie zmieni, sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, to planujemy oddanie kompleksu do użytkowania wraz z końcem drugiego kwartału tego roku. Chcemy, aby najemcy zaczęli się wprowadzać zapewne pod koniec czerwca. Wszystko jest już właściwe gotowe, trwają obecnie prace wykończeniowe, a główny plac został względnie uprzątnięty.

Magdalena Zielińska-Warszawa tłumaczy, że „epidemia póki co nas oszczędza”, ale pojawiają się też obawy dotyczące przepisów regulujących odbiory lokali. – Nie mamy na razie żadnych problemów związanych z koronawirusem i mamy nadzieję, że tak będzie do końca. Spodziewamy się tego, że mogą wystąpić ograniczenia, jeśli chodzi o możliwość kontroli budowy. Tarcza antykryzysowa przewiduje, że takie obiekty zgłasza się po prostu do użytkowania, natomiast nie wiemy, jakie będą przepisy związane z odbiorami za miesiąc – sytuacja jest dynamiczna – dodaje.

Oto wspomniane „złote wstawki”:


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus